کد خبر : 6177
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۴ - ۴:۴۸
70 views

ظریف: قرار نبود که در این دور توافقی داشته باشیم، انشاالله فردا تهرانیم / کمالوندی: تا چند ساعت دیگر همه چیز روشن می‌شود / المیادین: در چند ساعت آینده، بیانیه مشترکی صادر می‌شود / ظریف و موگرینی بیانیه لوزان را اعلام می‌کنند

رایزنی های فشرده در هشتمین روز مذاکرات هسته ای میان ایران و ۱+۵ در لوزان سوئیس همچنان پشت درهای بسته ادامه دارد و تمرکز هیات های مذاکره کننده به موضوعات مطروحه در جلسه است. به گزارش سفیر شوشتر به نقل از «انتخاب»، تیم های هسته ای ایران و ۱+۵ همچنان در لوزان در حال مذاکره

رایزنی های فشرده در هشتمین روز مذاکرات هسته ای میان ایران و ۱+۵ در لوزان سوئیس همچنان پشت درهای بسته ادامه دارد و تمرکز هیات های مذاکره کننده به موضوعات مطروحه در جلسه است.

Kerry Meets Leaders On Iran Nuclear Talks

به گزارش سفیر شوشتر به نقل از «انتخاب»، تیم های هسته ای ایران و ۱+۵ همچنان در لوزان در حال مذاکره و گفتگو برای یافتن راه حل در جهت رفع مسائل باقی مانده هستند.

 

در ادامه، به صورت لحظه به لحظه آخرین اخبار مذاکرات هسته ای منتشر می شود:

۱۷:۳۱ / المیادین: در چند ساعت آینده، بیانیه مشترکی صادر می‌شود

شبکه تلویزیونی المیادین لحظاتی پیش در خبری فوری به نقل از خبرنگار خود از پایان مذاکرات هسته ای ایران در لوزان سوئیس خبر داد و افزود: قرار است در چند ساعت آینده بینانیه مشترکی صادر شود.

۱۷:۲۵ / فابیوس: نتیجه مذاکرات ایران احتمالا تا پنجم آوریل مشخص می شود

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس از لوزان ، لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه گفت پیش بینی می شود مذاکرات ایران و شش قدرت جهان درباره برنامه هسته ای تهران تا عید پاک یعنی پنجم آوریل مشخص شود.

۱۷:۲۳ / یک منبع دیپلماتیک از توافق درمورد لغو تحریم های مشخص علیه ایران خبر داد

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس از لوزان ، یک منبع دیپلماتیک روز پنجشنبه گفت ایران و شش کشور مذاکره کننده در مورد لغو تحریم های مشخص علیه تهران در ازای اقدام محدود کننده واقعی بر برنامه هسته ای ایران توافق کردند.

۱۷:۲۰ /  ظریف و موگرینی بیانیه لوزان را اعلام می‌کنند

شبکه تلویزیونی المیادین لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: بیانیه نشست لوزان شامل دو یا سه صفحه است و در آن به مسایل اصلی که درباره آنها توافق شد، اشاره می شود. این بیانیه شامل سازوکار لغو تحریمها علیه ایران است. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیانیه را اعلام خواهند کرد.

۱۷:۱۵ / ظریف در پاسخ به این سوال BBC  که آیا ایران حاظر است بدون رسیدن به نتیجه مذاکرات را ترک کند، گفت که برای ما ضرب الاجل تیرماه است.

وی در پاسخ به سوال دیگر BBC مبنی بر اینکه می تواند بدون بیانیه به تهران بازگردد؟ گفت: «مردم ما درک می‌کنند که داریم پیشرفت می‌کنیم»

۱۷:۰۴ / کسری ناجی دقایقی پیش: پس از نشت هماهنگی ۱+۵ برای بررسی پیشنهادهای ارائه شده از سوی ایران، فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بطور جداگانه با هیئت های ایرانی و آمریکایی دیدار کرد / به نظر می‌رسد مذاکرات امروز به سرانجام خود می‌رسد.

۱۶:۵۹ / بلومبرگ: مذاکرات هسته ای با ایران ، از زمان کنفرانس پاریس در سال ۱۹۱۹ بی سابقه است.

۱۶:۵۷ / محمد جواد ظریف به خبرنگاران در لوزان گفت: «قرار است اگر کارها خوب پیش برود بیانیه مشترکی صادر شود، ولی هنوز تا آن مرحله فاصله داریم»

۱۶:۳۱ / کمالوندی: تا چند ساعت دیگر همه چیز روشن می‌شود

به گزارش فارس،  بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تا چند ساعت دیگر صبر کنید، همه چیز روشن می‌شود.

۱۶:۲۹ / صالحی: مذاکرات لوزان ممکن است جمعه نیز ادامه یابد

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز پنجشنبه گفت مذاکرات بین ایران و شش کشور ممکن است روز جمعه نیز در شهر لوزان سوییس ادامه یابد.

۱۶:۱۱ / ظریف: قرار نبود که در این دور توافقی داشته باشیم/ انشاالله فردا تهرانیم

به گزارش ایسنا؛ وزیر امور خارجه کشورمان گفت: مذاکرت خوبی داشتیم، اما هنوز به نقطه پایان نرسیدیم اما امیدواریم اگر کار خوب پیش رود تا آخر وقت امروز برای اطلاع‌رسانی رسمی و عمومی اقدامی صورت گیرد.

محمدجواد ظریف در جمع خبرنگاران گفت: امروز توافقی امضا نخواهد شد و همواره این را گفته‌ایم. آنچه که امیدواریم امروز انجام شود رسیدن به راه‌حل‌هاست و الان که با شما صحبت می‌کنم امید رسیدن به راه‌حل‌های مشترک درباره موضوعات امید خوبی است.

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: من یاد گرفتم که پیش بینی نکنم، برای این‌که در دیپلماسی چند جانبه نباید پیش بینی کنید اما من امیدوارم.

وی درباره تمدید مذاکرات برای روزهای آینده گفت: ان‌شاءالله ما فردا تهرانیم.

۱۶:۰۰ / دیدار ظریف و موگرینی پایان یافت

شبکه تلویزیونی العالم لحظاتی پیش گزارش داد: دیدار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا که بیش از یک ساعت طول کشید پایان یافت.

در این نشست عراقچی ، تخت روانچی و هلگا اشمیت معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حضور داشتند.

۱۵:۵۸ / عراقچی: امیدهایی هست

به گزارش فارس، سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای دقایقی قبل در جمع خبرنگاران و در خصوص اینکه آیا امشب به نتیجه‌ای می‌رسیم؟ گفت: امیدهایی هست.

۱۵:۴۵ /ایران و ۱+۵ در مورد عبارات یک سند به توافق رسیدند

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس از لوزان ، یک منبع دیپلماتیک گفت ایران و شش کشور در مورد عبارات سند مربوط به برنامه هسته ای ایران توافق کردند اما در زمینه ارتباط دادن آنها با یکدیگر مشکلاتی وجود دارد.

۱۵:۳۰ / المیادین: بیانیه پایانی لوزان احتمالا تا ساعاتی دیگر منتشر می‌شود

المیادین روز پنج‌شنبه گزارش داد که به نظر می‌رسد بیانیه پایانی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ تا ساعاتی دیگر منتشر شود.

امروز محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم گفته بود: «اگر تلاش‌ها برای رسیدن به توافق بر روی راه حل‌ها نتیجه دهد، یک بیانیه مشترک مطبوعاتی توسط من و (فدریکا) موگرینی (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) صادر خواهد شد.»

آقای ظریف افزود: «هنوز زمان صدور بیانیه معلوم نیست. هنوز نیاز است بین ١+۵ و اعضای طرف مقابل صحبت‌هایی شود و ما هنوز از آنها خبر نداریم.»

۱۳:۵۳/ نشست وزرای خارجه ۱+۵ بدون حضور ایران آغاز شد.

۱۳:۰۰/ ایتارتاس گزارش داد علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد ایران و ۱+۵ به پیشرفت های قابل توجهی در مذاکرات بر سر برنامه هسته ای تهران دست یافته اند.

صالحی اعلام کرد:« ما به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته ایم و دست یابی به توافق نزدیک است .»

وی افزود: به طلوع خورشید نزدیک می شویم.

۱۲:۴۸/ وزیر امور خارجه ایران: امروز بیانیه مشترک مطبوعاتی صادر می کنیم.

۱۲:۴۴/ المیادین گزارش داد: هیئت مذاکره کننده ایرانی اعلام کرد پیشرفتهای زیادی به دست آمده است و بارقه امیدی در افق دیده می شود.

۱۰:۴۰/ وال استریت ژورنال مدعی شد: کاخ سفید در حال بررسی گزینه‌ها در صورت شکست مذاکرات

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی درباره مذاکرات هسته‌ای ادعا کرد که کاخ سفید بررسی گزینه‌هایی چون «تشدید تحریم‌ها، اقدام نظامی یا تمدید مذاکرات ژنو» را آغاز کرده است.

۱۰:۳۸/ مذاکرات هسته ای برای روز پنجشنبه تمدید شد

به گزارش خبرگزاری شین هوا، مذاکره‌کنندگان در شهر لوزان سوئیس، مذاکرات هسته‌ای ایران را برای دومین روز تمدید کردند تا طی روز پنجشنبه اختلاف‌های باقی مانده را حل و فصل کنند.

۰۹:۴۲ / الجزیره مدعی شد: اختلاف موجود در پنج بعلاوه یک به علت مخالفت روسیه با خودکار بودن بازگشت تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل متحد بر ضد ایران است.

۰۸:۲۹: / جلسه ظریف و کری پایان یافت.

۰۸:۰۷ / جلسه صالحی و مونیز پایان یافت، اما جلسه و ظریف و کری بدون وقفه همچنان ادامه دارد.

۰۵:۱۹ / نشست محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران با جان کری وزیر خارجه امریکا به همراه معاونان وزرای خارجه دو کشور و حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهور همچنان بدون وقفه ادامه دارد.

۰۲:۰۰ / لحظاتی پیش رسانه های غربی از حضور لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در محل مذاکرات هسته ای در لوزان خبر دادند.

وی در جمع خبرنگاران گفت: چند متر تا خط پایان فاصله داریم اما چند متر پایانی همیشه بسیار سخت است.

۰۰:۳۶ / نشست دوجانبه محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران با جان کری وزیر خارجه آمریکا دقایقی پیش در هتل بوری واژ لوزان آغاز شد.

در این نشست عراقچی، تخت روانچی و وندی شرمن حضور دارند.

۰۰:۱۳ / فرانس پرس نوشت:  منابع رسمی اعلام کردند فابیوس به لوزان باز می گردد.

۰۰:۱۰ /  فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگاران گفت گروه پنج به اضافه یک برسر ساز و کارهای مربوط به لغو تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران هیچ اختلافی ندارند.

وی افزود :« ما اکنون برسر هیچ مسئله ای ازجمله ساز و کارهای لغو تحریم ها علیه ایران هیچگونه اختلافی نداریم.»

پنج شنبه

۲۳:۲۰ / مری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: جان کری حداقل تا صبح پنج شنبه در لوزان می ماند

۲۲:۵۰/ سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این پرسش که آیا درمورد مذاکرات هسته ای ایران خوش بین است گفت به زودی مشخص خواهد شد آیا درمورد مسائل باقی مانده توافق به دست می آید یا خیر.

۲۲:۱۵/ اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان گفت که فعلا در لوزان می ماند تا ببیند پنج شنبه اوضاع چطور می شود.

۲۲:۱۳ / فرانس پرس نوشت:  کاخ سفید مذاکرات هسته ای را سازنده توصیف کرد و از پیشرفت در این مذاکرات خبر داد.

۲۱:۵۹ / ظریف: اراده سیاسی طرف مقابل همیشه مشکل داشته / هنوز گفت‌وگو‌ها ادامه دارد

۲۱:۴۳ / پرس تی وی نوشت: شایعاتی درباره ی تمدید گفتگوها به مدت بیست و چهار تا چهل و هشت ساعت آینده وجود دارد.

۲۰:۴۹ / المیادین نوشت: برخی منابع از احتمال بازگشت سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به لوزان برای پیوستن مجدد به مذاکرات هسته ای خبر دادند.

۲۰:۴۰ / موشه یعلون وزیر جنگ اسرائیل گفت: مذاکرات هسته ای لوزان به نتیجه ای نخواهد رسید.

وی افزود: مذاکرات لوزان احتمالا با یک بیانیه و شاید هم یک سند سیاسی به پایان برسد.

۲۰:۳۶ / موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتر نوشت: ما به شدت در حال فعالیت برای نهایی کردن یک توافق هستیم، یک توافق خوب.

۲۰:۲۶ / معاون وزیر خارجه روسیه گفت: احتمال دارد امشب در لوزان بمانیم.

۱۹:۱۹ / خبرنگار فایننشال تایمز در تویییتر نوشت: دیپلمات ها می گویند، لوران فابیوس درر حال بازگشت به لوزان است.

۱۹:۰۴ / مقام غربی: بعید می دانم مذاکرات تا چند ساعت آینده تمام شود

یک مقام غربی خبر داد که احتمال اتمام مذاکرات هسته‌ای با ایران طی چند ساعت آینده بعید باشد.

وی در خصوص اینکه آیا مذاکرات ممکن است از روز پنج‌شنبه هم فراتر رود گفت: مطمئن نیستم و بستگی به روند مذاکرات دارد.

۱۹:۰۰ / کری: امیدوارم تا شب به نتیجه برسیم

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید امیدوار است که مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ تا امشب (چهارشنبه) به نتیجه برسد.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نوشت کری در لوزان سوئیس، شهری که مذاکرت هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ از چهارشنبه گذشته آغاز شده است گفت: “ما امیدواریم.”

۱۸:۲۸ / هاموند: پیشرفتهای خوبی را داشته ایم/امیدواریم امروز به نتیجه برسیم

هنوز مسائل کلیدی در مذاکرات هسته ای ایران وجود دارد که باید حل شود اما با نظر هیات ایرانی و روسی موافق است که یک چارچوب گسترده از تفاهم وجود دارد.

هاموند با اشاره به از سر گرفته شدن مذاکرات گفت: من خوش بین هستم که ما امروز بتوانیم پیشرفت های خوبی را داشته باشیم.

وزیر خارجه انگلیس ادامه داد: من فکر می کنم که ما از یک چارچوب گسترده تفاهم برخوردار هستیم، و همچنان مسائل کلیدی وجود دارد که باید حل و فصل شوند.

وی افزود: بعضی از آنها دقیق و فنی هستند ولی ما مشغول آن هستیم و همچنان روی آن کار خواهیم کرد.

۱۸:۱۲ / CNN: حضور کری در مذاکرات نشان می دهد هنوز امید به توافق هست

سی ان ان تاکید کرد حضور کری در مذاکرات نشان می دهد هنوز امید به توافق هست.

۱۸:۰۵ /شرمن با ریابکوف دیدار کرد

“وندی شرمن” معاون وزیر امور خارجه آمریکا با “سرگی ریابکوف” معاون وزیر خارجه روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

۱۷:۴۰ / ادعای العربیه: ایران با لغو تدریجی تحریمها موافقت کرد

شبکه تلویزیونی العربیه لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: ایران در مذاکرات هسته ای لوزان با لغو تدریجی تحریمهای بین المللی علیه این کشور موافقت کرد.

۱۷:۳۶ / بعیدی‌نژاد : توافق باید متضمن حقوق ملت ایران باشد

در مرحله پایانی مذاکرات هستیم؛ موضوعاتی از جمله تحریم‌ها و جزئیات آن و تحقیق و توسعه و برخی دیگر از مسائل مربوط به غنی‌سازی در مذاکرات مطرح است و امیدواریم هرچه سریع‌تر راه‌حل‌های نهایی پیرامون این موضوعات را پیدا کنیم.

بعیدی‌نژاد تاکید کرد: ما همواره اعلام کرده‌ایم که توافق را به خاطر توافق نمی‌خواهیم و باید این توافق متضمن حقوق اساسی ملت ایران باشد. اگر توافق تضمین نشود، مذاکرات ادامه پیدا می‌کند و زمان قطعی پایان مذاکرات را نمی‌توانیم از الان اعلام کنیم؛ ممکن است برای ساعات طولانی، امشب مذاکرات ادامه پیدا کند.

۱۷:۲۰ / رویترز: مرکل گفت در مذاکرات با ایران پیشرفت زیادی حاصل شده است

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز چهارشنبه گفت :« ما در مذاکرات با ایران به پیشرفت زیادی دست یافته ایم اما مذاکرات تنها زمانی پایان خواهد یافت که درمورد همه مسائل توافق حاصل شود.»

۱۶:۴۱ / وزارت خارجه آلمان اعلام کرد گفتگوهای هسته ای ایران پیشرفت هایی داشته است که ممکن است امروز به حصول توافق منجر شود.

۱۶:۱۱ /  لوران فابیوس گفت: من با مدیر سیاسی خود که در لوزان حضور دارد در ارتباط هستم. اگر لازم باشد بار دیگر به لوزان بازمی گردم. وزیران امور خارجه روسیه و چین هم لوزان را ترک کرده اند.

۱۵:۳۳ / وزیر خارجه انگلیس به بی بی سی گفت به نظر من ما هم اکنون چارچوب گسترده ای از تفاهم را داریم اما هنوز برخی از مسائل کلیدی باید حل شود. برخی از آنها کاملا مفصل و فنی هستند از این رو هنوز باید کار زیادی روی آنها انجام شود اما هم اکنون ما روی آن کار می کنیم و به آن ادامه می دهیم. ما امیدواریم و دعا می کنیم امروز به توافق برسیم.

۱۵٫۲۰ /  نشست وزیران خارجه ایران و ۱+۵ پس از دو ساعت پایان یافت و دقایقی بعد از آن محمد جواد ظریف و جان کری وزیران خارجه ایران و امریکا رایزنی دو جانبه را آغاز کردند.

۱۵:۱۶ / ایتارتاس نوشت: یک دیپلمات اروپایی اعلام کرد مذاکرات میان ایران و شش قدرت ممکن است تا دوم آوریل تمدید شود.

۱۴:۳۵ / العربیه گزارش داد: لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد مذاکرات هسته ای با ایران پیشرفت داشته است، اما این پیشرفت به اندازه ای نیست که امروز توافقنامه امضا شود.

۱۳:۴۶ / عراقچی: وزیران بیانیه مشترک مطبوعاتی می دهند / خروج سه وزیر خارجه از لوزان معنای خاصی ندارد / نگارش راه حل ها آغاز شده

۱۳:۰۹ / نشست وزرای خارجه ۱+۵ بدون ایران لحظاتی پیش آغاز شد.

۱۳:۰۷ /  بریکینگ نیوز نوشت منبع هیئت المانی در لوزان گفته است هنوز توافق به دست نیامده هر چند حصول توافق ممکن است.

۱۳:۰۲: / خبرگزاری ایتارتاس گزارش داد: یک دیپلمات بلندپایه روز چهارشنبه اعلام کرد سند سیاسی که تلاش می شود تا پایان امروز تهیه شود، دو صفحه ای است.

این مقام همچنین گفت ایران و شش قدرت جهان در پی مذاکرات در لوزان ، کار بر روی بیانیه سیاسی را آغاز کرده اند.

۱۲:۵۵ / وزیرامورخارجه انگلیس در گفتگو با تلویزیون بی.بی.سی گفت: پیشرفت چشمگیری داشتیم اما کُند بوده است.

فیلیپ هاموند که از یکشنبه شب گذشته برای شرکت در مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۵+۱ در لوزان سوییس بسر می برد ، گفت: امید است در مذاکرات امروز بتوانیم به توافق دست پیدا کنیم اما بر سر بعضی موضوعات کلیدی باید کار کنیم.

وی افزود: تصور می کنم ما اکنون یک چارچوب گسترده تفاهم داریم اما هنوز برخی مسائل کلیدی وجود دارد که باید برای حل ان ها تلاش شود.برخی از انها کاملا مفصل و فنی هستند و در اینجا باید کار زیادی صورت گیرد اما ما به تلاشهایمان ادامه می دهیم .

۱۲:۴۰ /  المیادین گزارش داد: هیئت مذاکره کننده چینی در لوزان سوئیس، پیشنهاد جدیدی را برای نجات مذاکرات هسته ای مطرح کرد. چین در پیشنهاد خود از طرفهای مذاکره کننده دعوت کرد تا در چارچوب سبدی از راه حل های جامع با پرونده هسته ای ایران تعامل داشته باشند.

۱۲:۳۵ / وزیر امور خارجه چین تاکید کرد دست پیدا نکردن به توافقنامه هسته ای تا پایان امروز به معنای از بین رفتن همه تلاش های گذشته خواهد بود.

وزیر امور خارجه چین از ایران و اعضای گروه پنج بعلاوه یک خواست مواضع خود را در مذاکرات هسته ای لوزان نزدیک کنند.

۱۲:۱۴ / المیادین گزارش داد: سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه محل مذاکرات هسته ای را در شهر لوزان سوئیس ترک کرد.

۱۱:۱۰ / وزیر خارجه چین: پیشرفتهای قابل توجه درخصوص مذاکرات هسته ای

به گزارش رویترز، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین از « پیشرفت های قابل توجهی » درخصوص موضوعات مهم مذاکرات هسته ای ایران در لوزان سوئیس خبر داد.

۱۰:۵۵ /  یورونیوز : مذاکره کنندگان امیدوارند امروز در لوزان به توافق دست یابند

به گزارش شبکه خبری یورونیوز، مهلت تعیین شده برای دستیابی به توافق هسته ای پایان یافته است و تاکنون هیچ توافق اولیه ای حاصل نشده است. اما مذاکره کنندگان به شدت امیدوارند امروز به موفقیت دست یابند.

توافق نهایی که مهلت دستیابی به آن سی ام ماه ژوئن تعیین شده است قصد دارد از اینکه ایران قصد ندارد به بمب اتم دست یابد اطمینان حاصل کند و در مقابل نیز تحریم های اقتصادی و دیپلماتیک اعمال شده علیه ایران لغو خواهد شد.

ایران می خواهد تحریم ها بلافاصله پس از امضای توافق لغو شود اما مقامات غربی خواستار لغو تدریجی تحریم ها هستند.

۱۰:۳۰ / لاوروف از دستیابی به توافق اولیه در مذاکرات هسته ای خبر داد

لاوروف گفته است که با اطمینان کافی می توان گفت که وزیران خارجه به توافق کلی درباره همه موارد اصلی حل نهایی مساله هسته ای ایران دست یافته اند.

وی خاطر نشان کرد که تدوین توافق در چند ساعت آینده صورت خواهد گرفت.

پیشتر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران پیشرفت مذاکرات را ‘بسیار خوب’ ارزیابی کرد و گفته است که راه حل اکثر موضوعات کاملا مشخص شده و از امروز باید نگارش متن توافق شروع شود.

وی بامداد چهارشنبه در لوزان گفت: پیشرفت های خیلی خوبی در مذاکرات بوجود آمده است .

۰۹:۵۸ /  الحدث: موگرینی وظریف بیانیه سیاسی را در لوزان اعلام می‌کنند

شبکه الحدث گزارش داد: فدریکا موگرینی مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران بیانیه سیاسی را در مذاکرات هسته ای لوزان اعلام می کنند.

سناریوهای لغو تحریمها علیه ایران و سازوکار نظارت بر برنامه هسته ای این کشور مانع اصلی در مذاکرات لوزان است. در مذاکرات درباره مدت نظارت بر برنامه هسته ای ایران و طرح های تحقیق و توسعه به مدت ده سال توافق شد.

اگر تحریمهای شورای امنیت علیه ایران در چارچوب توافقنامه لغو شود، ایران خواهد توانست بر غیرقانونی بودن تحریم های کنگره آمریکا و اتحادیه اروپا تاکید کند. چین و روسیه دیدگاه ایران را درباره لغو تحریمها پس از اجرای توافقنامه درک می کنند.

مذاکرات همچنین درباره تدابیر لازم برای افزایش اختیارات آژانس بین المللی انرژی اتمی است تا بتواند در صورت لزوم پرونده ایران را به شورای امنیت بازگرداند.

عضو هیئت مذاکره کننده چین در لوزان به العربیه گفت:«ما هر کاری می توانیم انجام می دهیم و به طور جدی امیدواریم به نتیجه ای که جامعه جهانی انتظار دارد برسیم.»

۰۹:۲۷ /  فرانس۲۴: توافق هسته ای با ایران برای اوباما اهمیت بسیار دارد

خبرنگار فرانس بیست و چهار در واشنگتن گفت توافق هسته ای با ایران برای اوباما اهمیت بسیار دارد.

اگرچه وزیر امور خارجه ایران در مورد نتیجه مذاکرات هسته ای ابراز خوش بینی کرده است اما مقامات آمریکایی با جزئیات بیشتری اعلام کردند همه مسائل حل نشده است.

استانیسلاس دو سن ایپولیت خبرنگار شبکه در واشنگتن باراک اوباما برای بررسی تحولات پرونده هسته ای ایران با کمیسیون امنیت ملی آمریکا تشکیل جلسه داد.

۰۹:۱۹ / فرانس۲۴: اظهارات مقامات در مورد توافق هسته ای ایران متناقض است

اروپایی ها تا این اندازه خوش بین نبودند و اعلام کردند تاکنون توافقی کلی در مورد برخی مسائل کلیدی حاصل نشده است و هنوز کارهای بسیاری باقیمانده است. مذاکرات از صبح چهارشنبه از سر گرفته می شود. لاوروف نیز همانند فابیوس لوزان را ترک کرده است.

خبرنگار شبکه افزود تعبیرهای گوناگونی از سخنان مسئولان صورت می گیرد. اوضاع گیج کننده و پیچیده است.

۰۸:۵۰ / جمع بندی بی.بی.سی از تحولات لوزان/ خوشبینی ایران و روسیه به مذاکرات

پس از سرآمدن مهلت سه شنبه شب – ضرب الاجلی که طرف ها برای به نتیجه رسیدن مذاکرات برای خود تعیین کرده بودند- وزرای خارجه ایران و روسیه از پیشرفتی قابل توجه در مذاکرات سخن گفتند.

بی.بی.سی در گزارشی افزود: ایران و روسیه اظهار خوشبینی کردند که پیش نویس یک تفاهم نامه روز چهارشنبه نوشته شود اما یک مقام آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفت که هنوز همه مسایل حل نشده است.

۰۸:۳۰ / فارس: فابیوس لوزان را ترک کرد

“لوران فابیوس” وزیر امور خارجه فرانسه لوزان سوئیس را ترک کرد.

اعلام شده که فابیوس به منظور شرکت در جلسه هیئت دولت به پاریس رفته و گفته که در صورت لزوم به لوزان باز می‌گردد.

۰۱:۳۴ /رویترز: آمریکا ضرب‌الاجل مذاکرات هسته ای را نادیده گرفت

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به قلم سیمون استوردی و جو بیدل نوشت: آمریکا ضرب‌الاجل توافق بر سر کلیات موافقت‌نامه هسته‌ای با ایران را روز سه‌شنبه نادیده گرفت اما تاکید کرد برای توجیه این تمدید، پیشرفت کافی حاصل شده است.

ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت برای تمدید مذاکرات، پیشرفت کافی حاصل شده است هرچند ،چند مساله دشوار باقی مانده است.

جان کری ، وزیر خارجه امریکا که قصد داشت محل مذاکرات کند تصمیم گرفته است که تا روز چهار شنبه در لوزان باقی بماند .

نشست وزیران خارجه ایران و ۵+۱ که برای اقامه نماز و تنفس متوقف شده بود از سر گرفته شد.

رویترز: گروه ۵+۱ تا سپیده دم به تیم ایرانی مهلت داده است.

منابع اگاه این ادعا را تکذیب کردند.

۰۰:۳۴ /نشست وزرای خارجه ایران و ۵+۱ آغاز شد

نشست وزرای خارجه ایران و کشورهای ۱+۵ ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه بوقت محلی سوییس در هتل بوری واژ لوزان آغاز شد.

این چهارمین دور از مذاکرات وزرای خارجه ایران و کشورهای ۵+۱است. معاون وزیر خارجه چین به نمایندگی از وزیر خارجه کشورش در این نشست حضور دارد

چهارشنبه

۲۳:۳۰ / وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: پیشرفت به اندازه کافی برای تمدید گفتگوها تا چهارشنبه صورت گرفته و چندین مسئله دشوار باقی مانده است.

۲۲:۳۰ / کسری ناجی خبرنگار بی بی سی در صفحه توییتر خود نوشت: وزیر خارجه چین سوئیس را ترک کرد.

۲۱:۵۴ / مذاکره کننده ایران: مسئله تحریم ها حل شد

۲۱:۰۷ / نتانیاهو :  به نظر می رسد توافقی در لوزان در حال شکل گرفتن است

نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت : به نظر می رسد توافقی در لوزان در حال شکل گرفتن است که به ایران اجازه نگهداشتن تاسیسات زیرزمین، رآکتور هسته ای اراک و سانتریفیوژهای پیشرفته را می دهد.

نتانیاهو مدعی شد: چارچوب توافق هسته ای به ایران توانایی ساخت سلاح هسته ای در مدتی کمتر از یک سال را خواهد داد.

۲۰:۵۵ / موسویان در گفتوگو با CNN اظهار داشت: طرف‌های مذاکره کننده در حال تهیه یک بیانیه مشترک هستند.

موسویان: طرف‌های مذاکره کننده در حال تهیه یک بیانیه مشترک هستند.

۲۰:۴۶ / آسوشیتدپرس: گفتگوهای هسته‌ای ممکن است بعد از ضرب‌الاجل هم ادامه یابد

یک مقام ارشد آمریکایی که در گفتگوهای هسته‌ای با ایران حضور دارد گفت مذاکرات ممکن است از ضرب‌الاجل روز سه‌شنبه برای تدوین کلیات یک توافق فراتر رود.

این مقام گفت در صورتی که پیشرفت ادامه یابد و تداوم کار مفید باشد، کار بر روی کلیات احتمالا روز چهارشنبه نیز ادامه خواهد یافت. این مقام خواست نامش فاش نشود زیرا اجازه نداشت با ذکر نام درباره مذاکرات سخن بگوید.

۲۰:۳۰ / فرانس پرس:  مذاکرات هسته ای احتمالا چهارشنبه هم ادامه می یابد

خبرگزاری فرانسه در خیری فوری اعلام کرد یک مقام مسئول آمریکایی روز سه شنبه گفت مذاکرات هسته ای ایران احتمالا چهارشنبه هم ادامه خواهد داشت.

۲۰:۲۰ / گاردین : اعلامیه پایانی مبهم خواهد بود

اعلامیه پایانی مبهم خواهد بود بخشی از موارد توافق ذکر می‌شود و اختلاف های باقی مانده طی گفتگو تا پایان ماه ژوئن حل خواهد شد

۱۹:۵۰ / راشا تودی: تدابیر امنیتی در اطراف هتل محل مذاکرات در لوزان امروز شدیدتر شده است

به گزارش شبکه تلویزیونی راشا تودی، مقامات روسیه درباره رسیدن به توافق هسته ای خوش بین هستند.

« با نزدیک شدن به ضرب الاجل تعیین شده تنش ها رو به افزایش است.

خبرنگاران سخت در تلاش هستند تا بتوانند اطلاعاتی از دیپلماتها به دست بیاورند. تدابیر امنیتی در هتلی که مذاکرات در آنجا برگزار می شود طی چند روز گذشته شدید بود اما امروز حضور نیروهای امنیتی بسیار بیشتر است. طبق آخرین اطلاعاتی که به دست رسیده آنها قرار است بیانیه ای برای ادامه مذاکرات در مرحله ای جدید منتشر کنند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت:« احتمال زیادی برای رسیدن به توافق وجود دارد. البته نه صد در صد چون در مورد هیچ چیز نمی توان صد در صد مطمئن بود. اما بخت خوبی وجود دارد مگر اینکه کسی بخواهد در آخرین دقایق اوضاع را به مخاطره بیاندازد.»

۱۸:۵۰ / لاوروف وارد ژنو شد.

«سرگئی لاوروف» وزیر امرو خارجه روسیه برای پیوستن به دیگر همتایان خود در ۱+۵، وارد ژنو شد.

وی پس از مسافتی کوتاه از طریق زمین، به لوزان خواهد رسید.

همه وزرای خارجه ۱+۵ به استثنای «فیلیپ هاموند»، سکاندار دستگاه دیپلماسی انگلستان در لوزان هستند.

۱۸:۰۶ / المیادین مدعی شد: اختلاف جدیدی در مذاکرات لوزان مطرح شد

شبکه تلویزیونی المیادین لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: اختلاف جدیدی در مذاکرات هسته ای لوزان بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک مطرح شد که مربوط به هویت طرفی است که باید درباره نقض توافقنامه قضاوت کند.

۱۸:۰۰ / کمالوندی: در مورد موضوعات فنی مورد اختلاف، حرکت همچنان رو به جلوست اگرچه کند است

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به مذاکرات جاری در لوزان که از ساعات اولیه صبح آغاز شده، عنوان کرد: آقایان صالحی و مونیز در قبل و بعد از جلسات وزرا رایزنی‌های دوجانبه‌ای را داشتند.

وی عنوان کرد: در مورد موضوعات فنی مورد اختلاف، حرکت همچنان رو به جلوست، اگرچه کند است. دور جدید رایزنی‌های هسته‌ای از چهارشنبه شب در لوزان در جریان است.

اختلافات فنی به حداقل رسیده است

کمالوندی در این باره که آیا در اختلافات فنی نزدیک شده اید، گفت: در پی هر جلسه ای یک مقداری به هم نزدیک تر می شویم اما به هر حال کار پیچیده و سخت است.

کمالوندی در این باره که در صورت عدم تفاهم چه برنامه ای خواهید داشت، تصریح کرد: هنوز در این باره کسی فکر نمی کند.

عضو تیم مذاکره کننده کشورمان در پاسخ به این سئوال که آیا متن بیانیه آماده شده است، گفت : اینها مطالبی است که درباره آن صحبت می شود.

۱۷:۵۵ / الجزیره مباشر: مرکل ابراز امیدواری کرد توافق قابل قبولی درباره ایران به دست آید

شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر لحظاتی پیش در خبری فوری گزارش داد، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در کنفرانس خبری با فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه در برلین اعلام کرد امیدواریم توافق قابل قبولی درباره مسئله هسته ای ایران به دست آید.

۱۷:۴۷/ کمالوندی: در مورد موضوعات فنی مورد اختلاف، حرکت همچنان رو به جلوست اگرچه کند است

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: آقایان صالحی و مونیز در قبل و بعد از جلسات وزرا رایزنی‌های دوجانبه‌ای را داشتند. وی اظهار کرد: در مورد موضوعات فنی مورد اختلاف، حرکت همچنان رو به جلوست، اگرچه کند است.

۱۷:۲۲/ نشست وزرای خارجه ایران و ۶ کشور پس از تنفس یک ساعته دوباره از سر گرفته شد

سومین نشست وزرای خارجه ایران و ۶ کشور با حضور موگرینی و معاونان وزرای خارجه که یک ساعت پیش برای تنفس پایان یافتن بود، دوباره از سر گرفته شد.

۱۷:۱۵ / مذاکره کننده ارشد ایران در واکنش به خبر آسوشیتدپرس: هنوز تصمیمی گرفته نشده است

یک مذاکره کننده ارشد تیم هسته ای ایران خبر خبرگزاری اسوشیتدپرس را رد کرد و گفت: هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

۱۶:۳۰ / پایان سومین نشست وزیران خارجه ایران و ۱+۵

سومین نشست وزیران خارجه ایران و کشورهای ۱+۵ حدود یکساعت و نیم طول کشید.

هیچ خبری از نتایج این نشست اعلام نشد. سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران هنگام عبور از کنار خبرنگاران در پاسخ به سوال های بی شمار آنها به ‘ خسته نباشید’ بسنده کرد.

۱۶:۰۵ /  ریابکوف: مذاکرات در لوزان در فضای سازنده ای جریان دارد

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد روسیه اعلام کرد: مذاکرات هسته ای در لوزان میان طرف های ایرانی و گروه ۱+۵ در فضای سازنده ای جریان دارد و گزینه های مختلف بر روی میز مذاکره قرار گرفته است.

وی ادامه داد: البته شانس برای دستیابی به توافق در مورد برنامه هسته ای ایران ۱۰۰ درصد نیست. هیچ مساله ای نیست که اطمینان ۱۰۰ درصد برای حل آن وجود داشته باشد.

وزیر خارجه روسیه گفت: دستیابی به توافق در مورد برنامه هسته ای ایران کاملا امکانپذیر است. مذاکرات در حال حاضر در لوزان سوییس جریان دارد و دورنمای خوبی برای موفقیت آن وجود دارد.

۱۵:۲۸ / امکان ادامه مذاکرات تا دستیابی به توافق جامع در پایان ماه ژوئن

خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از منابع نزدیک به مذاکرات گزارش داد که احتمالا در پایان امروز بیانیه ای منتشر می شود که حاوی توافق بر سر جزئیات نیست اما تفاهم نامه ای تفصیلی هم همراه آن خواهد بود. به این ترتیب، دو طرف امکان ادامه مذاکرات تا دستیابی به توافق جامع در پایان ماه ژوئن را خواهند داشت. به گفته این منابع، انتخاب این راه نشانه باقی ماندن اختلاف نظر عمیق بین دو طرف است.

۱۴:۲۴ / سومین نشست عمومی وزیران ایران و ۱+۵ در لوزان تشکیل شد

سومین نشست وزیران خارجه ایران و کشورهای ۱+۵ ظهر سه شنبه با حضور معاونان وزیران و کارشناسان تیم های مذاکره کننده در هتل بوریواژ شروع شد.

در این جلسه فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز حضور دارد.

وزیران هفت کشور ساعتی پیش نیز تشکیل جلسه داده بودند. ریاست هیات روسی در غیاب لاوروف را سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه به عهده دارد.

انتظار می رود وزیران هفت کشور که لاوروف تا ساعتی دیگر به آنها ملحق می شود امروز کار را به نتیجه برسانند.

یک منبع نزدیک به هیات ایران گفت ولو آنکه تا پاسی از شب طول بکشد تلاش می شود این مذاکرات به سرانجام برسد.

۱۳:۵۵ / آسوشیتدپرس : توافق طرفین برای ادامه مذاکرات در فاز جدید

آسوشیتدپرس همین الان خبرداد مذاکرات با اعلام ” توافق طرفین برای ادامه مذاکرات در فاز جدید” تمام خواهد شد.
چیز خاصی اعلام نخواهد شد.

۱۳:۳۶ / روسیه: امیدوارم به شکل مثبتی غافلگیر شوید

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که مذاکرات فشرده است و امروز بعدازظهر سرگئی لاوروف وزیر خارجه به لوزان می آید.

«سرگئی ربایکوف»، معاون وزیر خارجه روسیه در جمع خبرنگاران افزود: ما به اهمیت این مذاکرات آگاه هستیم و برای همین اگر اصلا هم نخوابیم, مهم نیست. ما دیشب تا دیروقت کار کردیم و امروز هم وزیر خارجه روسیه به لوزان می آید.

وی در پاسخ به این سوال که جلسه صبح وزرای خارجه ایران و ۵+۱ چطور بود,گفت: جلسه فشرده ای بود و روی جدول زمانی فشرده متمرکز بود.
وی در پاسخ به این سوال که ایا پیش نویسی وجود دارد ، گفت: ایده های مختلفی مطرح شده است و امیدوارم به شکل مثبتی غافلگیر شوید.

۱۳:۱۷ /  لاوروف: تحریم های یکجانبه علیه ایران را به رسمیت نمی شناسیم

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانسی مطبوعاتی گفت ما تحریم هایی را که خارج از چارچوب سازمان ملل بر ایران تحمیل شده است به رسمیت نمی شناسیم.

۱۱:۴۶ / درخواست ایران از آمریکا: ارائه تضمین برای لغو تحریم ها

خبرگزاری ایتارتاس گزارش داد: یک منبع دیپلماتیک حاضر در مذاکرات هسته ای اعلام کرد ایران در مذاکرات لوزان سوئیس بر ارائه تضمین هایی از سوی آمریکا برای لغو تحریم های یک جانبه و همچنین لغو تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از حصول توافق نامه جامع هسته ای، تأکید می کند .

به گفته این منبع، رایزنی های دو جانبه شب گذشته درباره برنامه هسته ای ایران نتیجه ای در بر نداشته است و موضوع تحریم ها همچنین یک مشکل اصلی محسوب می شود.

این منبع در گفتگو با خبرگزاری ایتارتاس اعلام کرد:« هیچ پیشرفتی حاصل نشده است. مهمترین مشکل موجود موضوع برداشتن تحریم هاست.»

۱۱:۴۵ / پایان نشست وزیران خارجه ایران و ۱+۵

نشست وزیران خارجه ایران و کشورهای ۱+۵ که ساعت ۷/۳۰دقیقه امروز سه شنبه بوقت محلی سوییس در هتل بوری واژ آغاز شد ، بعد از یک ساعت پایان یافت.

۱۱:۳۵ / یک دیپلمات ایرانی: مذاکرات لوزان حتی یک دقیقه هم متوقف نمی شود

به گزارش ایتارتاس از لوزان ، یک منبع در هیئت مذاکره کنندگان ایران در شهر لوزان سوییس روز سه شنبه گفت مذاکرات بین ایران و گروه پنج به اضافه یک حتی یک دقیقه هم متوقف نمی شود.

وی تاکید کرد :« ما همه شب را به مذاکرات ادامه خواهیم داد.»

این دیپلمات تصریح کرد شرکت کنندگان در مذاکرات مصمم به دستیابی به یک نتیجه هستند. اینکه همه طرف ها از اراده ای سیاسی برخوردارند مهم است.

۱۱:۳۰ / ایتارتاس: ایران احتمال مطرح شدن پیشنهادهای جدید را در لوزان منتفی ندانست

حمید بعیدی نژاد از مقامات وزارت امور خارجه و از اعضای تیم مذاکره کننده ایران گفت ایران احتمال مطرح شدن پیشنهادهای جدید را به منظور حل مسائل مهم باقی مانده در چارچوب مذاکرات تهران با گروه پنج به اضافه یک در سوییس منتفی نمی داند.

وی افزود نشست های بیشتری نیاز است و در این نشست ها پیشنهادهای جدیدی نیز مطرح خواهد شد.

۱۱:۲۲ / نظرسنجی: بیشتر آمریکایی ها از توافق هسته ای با ایران حمایت می کنند

سایت آی ۲۴ نوشت نظرسنجی مشترک روزنامه واشنگتن پست و شبکه ابی سی نیوز نشان داد اکثریت امریکایی ها از دستیابی به یک توافق با ایران بر سر برنامه هسته این کشور حمایت می کنند.

در این نظرسنجی ، پنجاه و نه درصد از توافق هسته ای با ایران حمایت کردند و سی و یک درصد نیز مخالفت این توافق بودند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

انتخاب سردبیر