کد خبر : 1803
تاریخ انتشار : جمعه 11 آوریل 2014 - 9:30
497 views

مصباح یزدی: مشکلات اقتصادی تقصیر هیات حاکمه، فامیل‌ها و دوستان آنهاست

مصباح یزدی: مشکلات اقتصادی تقصیر هیات حاکمه، فامیل‌ها و دوستان آنهاست

مصباح یزدی خاطرنشان کرد: در همه زمینه ها با مشکلاتی روبه‌رو هستیم که نمونه آنها مسائل اقتصادی است و مشکلاتی که وجود دارد که به هیئت حاکمه و فامیل ها و دوستان آن‌ها بستگی دارد و تا مسائلی که مانند مذاکرات هسته ای که امروز مشاهده می‌کنید، به این مسائل بستگی دارد. مصباح یزدی گفت:

مصباح یزدی خاطرنشان کرد: در همه زمینه ها با مشکلاتی روبه‌رو هستیم که نمونه آنها مسائل اقتصادی است و مشکلاتی که وجود دارد که به هیئت حاکمه و فامیل ها و دوستان آن‌ها بستگی دارد و تا مسائلی که مانند مذاکرات هسته ای که امروز مشاهده می‌کنید، به این مسائل بستگی دارد.

مصباح یزدی گفت: بعد از گذشت ۳۵ سال، برخی از مسائل حکومت اسلامی، برای افراد سطح بالای مملکت مشخص نیست اما برای یک فرد عادی روشن است.

به گزارش سفیرشوشتر، محمد تقی مصباح یزدی که در دیدار با خانواده شهید علی خلیلی، طلبه ناهی از منکر و جمعی از جانبازان امر به معروف و نهی از منکر سخن می گفت، اظهار کرد: سنت الهی در این عالم بر این است که زمینه امتحان برای افراد فراهم شود و صدها آیه و حدیث بر این نکته دلالت می کند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: این عالم صحنه پاداش نیست بلکه صحنه امتحان است و توقع این که یک دولت اسلامی ولو به سرکردگی پیامبر(ص) یا امام معصوم(ع) تشکیل شود و همه مشکلات جامعه حل شود و احکام الهی درست اجرا شود، درست نیست و در هیچ زمانی از هیچ پیامبر یا امامی چنین چیزی تحقق پیدا نکرده است.

استاد عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: دلیل این مسئله این است که خدا برای نظم جامعه نیاز به حاکم و ولی فقیه و امثالهم نیاز ندارد که نظم جامعه را اجرا کنند بلکه خدا خواسته است مردم خودشان جامعه را اصلاح کنند.

مصباح یزدی خاطرنشان کرد: پیامبر و امام هم وقتی متصدی حکومتی می شوند، عمده وظیفه ایشان این است که زمینه رشد را فراهم کنند اما برخی از ایشان موفق به تربیت فرزندان خودشان نیز مانند فرزند نوح(ع) نشدند و ضمانت برای این کار ندادند و در میان امام زاده ها هم جعفر کذاب بود.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: وظیفه پیامبر و امام هم فراهم کردن زمینه رشد است تا آنجایی که مردم بخواهند و کمک کنند و این کار جبرا صورت نمی گیرد.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: در طول تاریخ اسلام، خداوند جهشی را به جامعه اسلامی ما عنایت کرد و خدا را شکر می کنیم و برخی مسائل تغییرات اساسی کرد اما همه امور به طور کامل اجرا نشد.

مصباح یزدی خاطرنشان کرد: گمان نکنیم که امام و رهبری در کاری کوتاهی می کنند بلکه امکانات و تاثیر کلام و قدرت عمل ایشان محدود است و هم اکنون می بینید که ایشان با یک تدبیر پیامبر گونه ای جامعه را هدایت می کند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: امر به معروف و نهی از منکر یکی از فرائض مهم الهی است و کسانی که در این راه قدم می گذارند، در این راه از جان مایه می گذارند و هیچ چشم داشتی ندارند و کسانی که چه در جنگ و چه در عرصه های مدیریتی اجتماعی بودند و بی مهری ها می کشند، توقعی از خودشان ندارند و اگر گله ای هم می کنند برای این است که نظام بد نام نشود و حقوق مردم احیاء شود.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: در این دنیا کسی هم هست که 300 هزار میلیون هم سواستفاده می کند و کسی هم هست که با هزینه های سنگین می سازد و دم بر نمی آورد.

مصباح یزدی خاطرنشان کرد: در روزی که این خانواده بزرگوار خدمت حضرت زهرا(س) و امام علی(ع) شرفیاب می شوند، یک لبخند از سوی ایشان، باعث می شود که تمام سختی های زندگی اشان را فراموش کنند و رضایت ایشان آن قدر ارزش دارد که بقیه مسائل، بازیچه تلقی می شود.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: این مسئله از افتخاراتی که خداوند متعال نصب دوستداران اهل بیت(س) و حضرت زهرا(س) کرده است و ارزشش از یک عالم هم بیشتر است و همه اینها برای این است که نظام جمهوری اسلامی حفظ شود.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: کسانی که فداکاری می کنند با اولیاء خدا محشور هستند و حسابشان با ایشان است و آن قدر مورد لطف و رحمت الهی قرار گرفته اند و می گیرند که دیگر چیزی در مقابل آن قابل ذکر نیست اما مسئولیت دست اندرکاران نظام از قوه قضائیه تا نیروی انتظامی و دیگر حوزه ها سر جای خود است.

مصباح یزدی خاطرنشان کرد: در همه زمینه ها با مشکلاتی روبه‌رو هستیم که نمونه آنها مسائل اقتصادی است و مشکلاتی که وجود دارد که به هیئت حاکمه و فامیل ها و دوستان آن‌ها بستگی دارد و تا مسائلی که مانند مذاکرات هسته ای که امروز مشاهده می‌کنید، به این مسائل بستگی دارد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: من اعتراف می کنم حوزه و روحانیت هم کمبودهایی دارد که نمی توانیم از آن دفاع کنیم و اگر تقصیر نباشد، قصورهایی است که نمی توانیم از آنها دفاع کنیم.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: وظیفه مسئولان این است که در حد توان خود، از از احیای ارزش های اسلامی دفاع کنند و در هر کس شک داشته باشیم، از وجود رهبر معظم انقلاب شک نداریم که ایشان یک لحظه را در خدمت به مردم و اسلام فروگذار نمی کند اما زور ایشان به همه چیز نمی رسد و زمان امیر المومنین(ع) که بهترین عالم بود، توان ایشان نمی رسید.

مصباح یزدی خاطرنشان کرد: بسیاری از مسئولین، قبل مسئول شدن، آدم هایی خوب و اهل خیر هستند اما وقتی مسئول می شوند، یادشان می رود و باید افراد را از نظر ایمان ایشان در نظر گرفت. یکی از دلایل این است که وقتی مسئولیتی را قبول می کنند، با انبوهی از مشکلات روبه‌رو می شوند و گیج می شوند و نمی دانند که چه کار کنند و تا حدودی شاید برخی از اینها معذرو باشند چون توانشان نمی رسد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) اظهار کرد: مشکلات یا ناشی از جهل است یا از روی هواپرستی، یا درست نمی دانند یا دلشان نمی خواهد و بعد از گذشت 35 سال، برخی از مسائل حکومت اسلامی، برای افراد سطح بالای مملکت مشخص نیست و این چیزی است که برای یک کارگر عادی روشن است.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: در جهان امروز دو قطب کاملا مخالف وجود دارند که با هم اختلاف مستقیم دارند و همه مسائل عالم بر این قضیه دلالت می کند.

مصباح یزدی افزود: من خودم در آمریکا بودم و در شب استقلال آمریکا، کارهایی که باید در خانه انجام دهند، در خیابان انجام می دادند و حتی مشروبات را خیر می کردند و از هیچ کاری مانعی نبود و مزاحمشان نمی شد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: جامعه مدنی و حقوق بشر و مشابهات آن، یعنی خودپرستی و دیگر چیزها مانند انرژی هسته ای بهانه است و می گویند این فرهنگ خودپرستی باید حاکم شود تا ما به هر چه دلمان می خواهد برسیم و تنها چیزی که مانع از این مطلب است، دین است.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: امروز دشمن با ماهواره ها و اینترنت و امثالهم در حال فعالیت است و هر چه هم فیلتر کنند و مقابله کنند به جایی نمی رسد و باید با کار ایجابی در مقابل این‌ها عمل کرد.

مصباح یزدی افزود: از وظایف ما است که به دنبال احقاق حق باشیم و باید وظایف خود را انجام دهیم و در حد وسعمان کم نگذاریم.

تیک

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

انتخاب سردبیر