نابودی کشاورزی خوزستان با انتقال آب کارون

نابودی کشاورزی خوزستان با انتقال آب کارون

گروه جامعه: رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: انتقال آب از سرشاخه‌های کارون برای مصارف غیرآشامیدنی کشاورزی خوزستان را نابود خواهد کرد.

به گزارش سفیر شوشتر به نقل از بهار نیوز، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: انتقال آب از سرشاخه‌های کارون برای مصارف غیرآشامیدنی کشاورزی خوزستان را نابود خواهد کرد.

کیخسرو چنگلوایی اراضی پایاب خوزستان را یک میلیون و ۲۵۰ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: برای تکمیل طرح‌های توسعه ۷ میلیارد متر مکعب کسری آب داریم که در صورت تبدیل اراضی دیم به آبی این رقم به ۱۶ میلیارد متر مکعب می‌رسد.

وی هزینه انتقال آب از سرشاخه‌ها برای مصارف کشاورزی را ۵ برابر هزینه مصرفی آب کشاورزان خوزستانی اعلام کرد و گفت: متولی انتقال آب وزارت نیرو است و این وزارت‌خانه باید راندمان آب را بالا ببرد.

چنگلوایی با بیان اینکه کیفیت آب کارون قابل مقایسه با سالهای گذشته نیست تصریح کرد: میزان EC فعلی آب کارون هم به محصولات زراعی و هم به محصولات باغی ضرر وارد می‌کند.

چنگلوایی تاکید کرد:‌ اگر سریعتر برای شوری آب سد گتوند چاره‌اندیشی نشود تمام شهرستانهای تحت پوشش آبیاری این سد به نابودی کشیده می‌شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در بخش دیگری از سخنانش به طرح رهبر معظم انقلاب موسوم به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اشاره کرد و گفت: ۲۵۰ میلیارد دلار اعتبار هفته گذشته به این طرح اختصاص یافت و یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان دیگر از طریق فاینانس خارجی با کشور چین در حال جذب است.

وی افزود: کار ۷۵ هزار هکتار از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری به پایان رسیده و زمینها کشت شده و مناقصات ۴۶ هزار هکتار از آن نیز اجرا شده است.

لینک کوتاه خبر:

https://safirshushtar.ir/?p=3082

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: