شیوه‌های جدید آبیاری جایگزین روش‌های سنتی گذشته شود/لزوم رهاسازی بیشتر آب برای مناطق پایین‌دست

 استاندار خوزستان گفت: با توجه به فصل گرما فعالیت‌ها باید به گونه‌ای انجام شود که رهاسازی بیشتری داشته باشیم تا آب در پایین دست برداشت شود.

علی اکبر حسینی محراب در جلسه مدیریت منابع آبی استان با اشاره به میزان ذخائر آب در و مارون اظهار کرد: مدیریت منابع با همکاری کشاورزان به گونه‌ای انجام شود که آب به هورالعظیم، نخیلات و تالاب شادگان برسد؛ همچنین برنامه‌ریزی جدی در این راستا صورت گیرد.فرمانداران نیز جلساتی را به دبیری سازمان جهادکشاورزی در قالب کارگروهی ویژه داشته باشند؛ در خصوص آزادسازی و رسیدن آب به پایین دست نیز کشاورزان عزیز از ۷ روز هفته به ترتیب در مسیر دو روز را برداشت نکنند.

استاندار خوزستان بر رهاسازی آب از مارون به پایین‌دست تاکید کرد و گفت: توضیحات کارشناسان حاضر در جلسه حاکی از این بود که کار به خوبی در حال انجام است و آب به مناطق پایین دستی نیز می‌رسد اما با توجه به فصل گرما فعالیت‌ها باید به گونه‌ای انجام شود که رهاسازی بیشتری داشته باشیم تا آب در پایین دست برداشت شود.

وی از کشاورزان و تشکل‌های کشاورزی بالادست خواست تا همکاری لازم را در راستای برنامه‌ریزی صورت گرفته برای مدیریت منابع آبی داشته باشند و افزود: کشاورزان و تشکل‌های کشاورزی در بالادست کاری کنند تا آب طبق برنامه‌ای که کارگروه شهرستانی از شوش تا دشت آزادگان داشته است، مدیریت شود و آب به کانال‌های فرعی، هور و حسیبه برسد.

حسینی محراب با بیان اینکه در حوضه مارون اصل بر رهاسازی آب است تا از خشکی نخیلات جلوگیری شود، ادامه داد: شورای تامین شهرستان‌های حاشیه مارون، قرارگاه مشابهی مانند حوضه کرخه را از ابتدای مسیر تا شادگان با دستور کار رهاسازی و تقسیم آب تشکیل دهد. این قرارگاه موظف است که آب را به انتهای مسیر برساند تا کشاورزان با مشکل مواجه نشوند.

استاندار خوزستان تصریح کرد: در ایام اربعین باید کار به گونه‌ای صورت گیرد که رضایتمندی کشاورزان و زائران را در پی داشته باشد.

وی رشد استان را در گرو توسعه بخش کشاورزی دانست و گفت: می‌خواهیم بخش کشاورزی را پویا و در حال رشد ببینیم، زیرا رشد استان در بخش کشاورزی است. در همین راستا باید از تبخیر آب جلوگیری شود و جریان اداره مزارع را با استفاده از انتقال آب از طریق لوله، زهکش‌ها، آب‌های زیرسطحی و گرایش به سمت کشاورزی مدرن برقرار کنیم.

حسینی محراب با تاکید بر ضرورت تغییر منابع و مصرف آب در نیشکر خاطرنشان کرد: شیوه‌های جدید آبیاری جایگزین روش‌های سنتی گذشته شود تا تولید بهینه داشته باشیم؛ همچنین استفاده از نیروهای جوان، علمی و شیوه‌های دانش بنیان به جای فعالیت سنتی در کاشت، داشت و برداشت نتیجه خوبی در بر خواهد داشت.

استاندار خوزستان با اشاره به هدایت آب کارون به کانون‌های ریزگرد گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بنا بود تا آب کارون در زمان سیلاب به مناطق ریزگردها هدایت شود و کوتاهی در این امر پذیرفته نیست. مسئله ریزگردها نباید به گونه‌ای باشد که مردم را مورد آزار قرار دهد.

وی با بیان اینکه به جای گزارش کارهای انجام شده از سوی دستگاه‌ها در جلسات، فعالیت‌های انجام نشده را بررسی کنیم، اظهار کرد: باید عدم انجام‌ها در جلسات دنبال شود تا بتوانیم ضمن شناسایی مشکلات آن‌ها را از سر راه برداریم.

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام استانداری خوزستان، تامین تجهیزات مکانیزاسیون، برنامه‌ریزی برای خرید تضمینی، تعیین الگوی کشت مناسب برای هر منطقه از سوی جهاد کشاورزی و … از جمله مباحث مورد تاکید استاندار خوزستان در این جلسه بود.

لینک کوتاه خبر:

https://safirshushtar.ir/?p=11054

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: