در برنامه نود دیشب چه گذشت؟

سفیر شوشتر:

به گزارش تابناک،در هفته‌ای که رقابت‌های لیگ برتر تعطیل شده بود و تنها چهار دیدار در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا برگزار شده بود عادل فردوسی‌پور با یکی از برنامه‌های نودش مهمان خانه‌های مردم بود. برنامه‌ای که در بخش نخست به بررسی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا و همچنین اردوی تیم ملی می‌پرداخت و در بخش دیگرش حاشیه‌های ایجاد شده در هیات فوتبال تهران را بررسی می‌کرد.

ر هفته‌ای که رقابت‌های لیگ برتر تعطیل شده بود و تنها چهار دیدار در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا برگزار شده بود عادل فردوسی‌پور با یکی از برنامه‌های نودش مهمان خانه‌های مردم بود.
برنامه‌ای که در بخش نخست به بررسی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا و همچنین اردوی تیم ملی می‌پرداخت و در بخش دیگرش حاشیه‌های ایجاد شده در هیات فوتبال تهران را بررسی می‌کرد.
به گزارش تابناک، سوال پیامکی این هفته نود به انتخاب بهترین واکنش دروازه‌بان‌ها در رقابت‌های لیگ برتر اختصاص داشت که شش واکنش از رحمان احمدی، مهدی رحمتی، مهرداد طهماسبی، حامد لک، سوشا مکانی و نیلسون انتخاب شده و در معرض قضاوت بینددگان قرار گرفته بود.
پخش گزارش روز نخست هفته نخست رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا با بازی دو تیم استقلال ایران و الشباب عربستان و همین‌طور فولاد ایران و الجیش قطر نخستین بخش گزارش‌های نود بود.
 سعید مظفری‌زاده، داوری که به‌تازگی با دنیای داوری خداحافظی کرده بود نخستین مهمان تلفنی برنامه بود تا در خصوص صحنه مشکوک و بحث‌برانگیز بازی استقلال و الشباب و خطا روی محمدقاضی صحبت کند. مظفری‌زاده این صحنه را خطای آشکار و جریمه آن را یک ضربه پنالتی دانست که داور به اشتباه آن را اعلام نکرد و در تغییر نتیجه بازی نقش موثری ایفا کرد.
پس از این بود که ذو بازی روز دوم، یعن دیدار السد قطر برابر سپاهان ایران و تراکتورسازی ایران برابر الاتحاد عربستان پخش شد. پخش حاشیه هایی از شادی فراوان تبریزی‌ها بعد از پیروزی برابر تیم قدرتمند عربستانی بخش دیگری از برنامه نود دیشب بود.
در ادامه گزارش از زمین‌های فوتبال قدیمی تهران این بار زمین راه‌آهن و بهتاش فریبا سوژه ایران نود بودند. فریبا خاطرات فراوانی را از دوران قدیم و نحوه تمرینات در باشگاه بازیکن‌ساز راه‌آهن تعریف کرد از جمله اینکه توپ های معمولی را رنگ میکردند تا توپ سنگین شود و توانایی بازیکنان بالاتر رود.
وی ادامه داد: آن زمان ما امکاناتی نداشتیم ولی با تمام وجود بازی می کردیم و پس از تمرین، زمین را ترک نمی کردیم و به تمرینات خود ادامه می دادیم.
فریبا در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: در زمان ما وقتی به کلاس نهم می رسیدیم باید انتخاب رشته می کردیم و به خاطر این مسئله و درس هایم دوماه در تمرینات حضور نیافتم و پس از آن بعد از پشت سر گذاشتن برخی مسائل بار دیگر به تمرینات تیم بازگشتم.
با پخش تصاویری از گل های مسعود شجاعی، هافبک ایرانی تیم لاس‌پالماس اسپانیا که برای شرکت در اردوی تیم ملی در اران به سر می‌برد مهمان برنامه نود بود.
وی در ابتدا در مورد دوران طولانی مصدومیتش در اوساسونا گفت: «در آن زمان یکی از سخت ترین دوران ورزشی ام را سپری کردم و شش عمل جراحی را پشت سر گذاشتم. فیزیوتراپی، کار با پزشکان و… مرا خسته کرده بود تا اینکه باشگاه اوساسونا آن فیلم را برای من ساخت و واقعا از دیدن آن انرژی گرفتم. آن فیلم مرا منقلب کرد و در روند بهبودی ام کاملا تاثیرگزار بود. جالب اینجاست که روی تخت بیمارستان بودم که مدیر باشگاه به عیادت من آمد و قرارداد مرا برای دو سال تمدید کرد. این روحیه ای که بازیکنان و کادر فنی به من دادند واقعا در روند درمانی ام تاثیر گذاشت.»
او در پاسخ به این سوال که آیا دلتنگ سطح اول فوتبال اسپانیا شده است، گفت: «مسلما چرا. زمانی که همراه با تیم ملی در کره بودم، از باشگاه وایادولید پیشنهاد داشتم اما مبلغ قرارداد آنها کم بود و گفتم که بعدا تصمیم می گیرم. زمانی که به اسپانیا برگشتم دیگر سهمیه خارجی آنها پر شده بود و مرا نمی خواستند. بعد از آن پیشنهاد دیگری از لالیگا نداشتم و در نهایت لاس پالماس را برای ادامه فوتبال انتخاب کردم.»
شجاعی در مورد دیدار ایران و کویت گفت:‌ »بازی خوبی بود. بسیاری از بچه های برای بار اول بود که کنار هم بازی می کردند و در نیمه اول هماهنگی لازم را نداشتند اما در نیمه دوم بهتر شدیم. بچه ها بازی خوبی را ارائه دادند و خدا را شکر که برنده شدند. ضمن اینکه کویت هم تیم خوبی بود.»
ستاره لاس پالماس در ادامه برنامه در مورد اخراجش در بازی برابر کره در مقدماتی جام جهانی گفت: «آن تکل من اشتباه بود اما خدا را شکر که در نهایت بازی را بردیم و شرمنده مردم نشدیم.» شجاعی با اشاره به اختلافش با هواداران هم گفت: «من هم انسان هستم و اتفاقات و شعارهای دیدار با تایلند روی من تاثیر گذاشت. اما بعد از آن بازی همه چیز را فراموش کردم. به هر حال سلیقه ها متفاوت است و نمی توانم همیشه همه را راضی نگه دارم.»
عادل فردوسی پور که هنوز صحبت های جالب ابراهیم تهامی در برنامه ۹۰ را فراموش نکرده، از شجاعی در مورد بیشترین تعداد دربیل پرسید که او در پاسخ گفت: «سال ۸۲ بود که با ذوب آهن بازی داشتیم و در یک صحنه از آن دیدار ۷ نفر را دربیل زدم. اما بعد از اینکه نفر آخر را که رد کردم دیگر جان نداشتم وگرنه می توانستم با گلر تک به تک شوم.»
شجاعی در پایان گفت: «می خواهم یک عذرخواهی ویژه از آقای افشین پیروانی بکنم. به نظر من مسائلی که اخیرا مطرح شد تنها یک سوتفاهم بود و من هم منظور خاصی از آن صحبت ها نداشتم. هر چند ایشان در جواب بیانیه تندی علیه من دادند. به هر حال ایشان پیشکسوت هستند و امیدوارم مرا ببخشند.»
اما بخش پایانی صحبت‌های مسعود شجاعی حاوی تقاضای قابل تاملی بود. وی در ادامه صحبت‌هایش گفت: »دومین نکته اما یک درخواست از پدر و مادرها. راستش این روزها تب فوتبال خیلی داغ شده است. من چند روز قبل خبر تلخی خواندم درباره تجاوز به یک بچه در یکی از مدارس فوتبال. برایم دردناک بود. راستش الان خیلی از بچه ها اگرچه علاقه ندارند با اصرار پدر و مادرهای شان به این مدارس فرستاده می شوند. اتفاقات تلخ این طوری از یک سو و دلزدگی که در ذهن بچه ها ایجاد می شود هم بعضی از این مشکلات است. از همه پدر و مادرها خواهش می کنم خدای ناکرده بچه های شان را به اجبار به فوتبال نفرستند و بگذارند خود بچه ها برای علایق شان تصمیم بگیرند.»
در خلال صحبت‌های شجاعی گزارشی از هتل محل استقرار بازیکنان تیم ملی فوتبال و برقراری جشن ۶۲ سالگی کارلوس کی‌روش بعد بازی با کویت پخش شد. بازیکنان تیم ملی ایران ، با یک روز تاخیر و بعد از پیروزی تیم ملی برابر کویت جشن باشکوهی را برای کروش گرفتند.
در این مراسم که با حضور همه بازیکنان تیم ملی ، رئیس فدراسیون فوتبال و جمعی از همراهان تیم ملی برگزار شد. این مراسم که در رستوران طبقه ۲۶ هتل آزادی برگزار شد با کیک مالی اساسی سرمربی تیم ملی همراه بود. کریم انصاری فرد بازیکنی بود که جرات کرد و با مشارکت دن گاسپار ، صورت سرمربی را کیکی کرد و بعد از این او با دست های کیکی اش تقریبا نیمی از تیم را کیکی کرد و مسابقه کیک مالی را در فضای تیم ایجاد کرد. البته این بازی بازیکنان تیم ملی با نگاه های ویژه لژیونرهای جدید تیم ملی همراه بود. در پایان این مراسم فرش دستباف زیبایی از سوی بازیکنان تیم ملی به کروش و برای تولد ۶۲ سالگی اش هدیه داده شد.
علاوه بر این گزارش گزارشی از صحبت‌های لژیونرهای تیم ملی که تازه به اردوی تیم ملی ملحق شده بودند هم بخش دیگری از گزارش‌های نود را تشکیل می‌داد. اشکان دژاگه ستاره تیم ملی بعد از بازی ایران و کویت در گفت و گو با مزدک میرزایی گفت: « فکر می کنم بازی با گینه تست خوبی برای تیم ملی باشد. به نظرم تیم به آمادگی رسیده و امروز هم بازی خوبی ارائه دادیم. امیدوارم برابر گینه هم به پیروزی برسیم.»
او در پاسخ به این سوال که فکر می کند تیم ملی در جام جهانی به چند امتیاز خواهد رسید، گفت: «در مورد امتیاز نمی توانم صحبت کنم. اما به نظر من بازی با نیجریه اهمیت زیادی دارد و ما باید سعی کنیم آن بازی را ببریم. اگر در بازی اول نتیجه خوبی بگیریم کارمان برای صعود راحت می شود.»
همچنین دانیال داوری دروازه‌بان آینتراخت برانشوایگ که به تازگی به اردوی تیم ملی اضافه شده، در مورد وضعیت ایران در جام جهانی گفت: «با توجه به بازیکنانی که داریم امیدوارم بازی های جذابی را در جام جهانی ارائه دهیم.»
او در واکنش شکست تیمش برابر مونشنگلادباخ گفت: «برابر مونشنگلادباخ به تساوی ۱-۱ رسیدیم. من در این بازی یک گل به خودی زدم. به هر حال دروازه بانی در چنین بازی هایی کار آسانی نیست و امیدوارم در آینده دیگر چنین اتفاقی رخ ندهد.»
سنگربان برانشوایگ در مورد شانس صعود ایران از گروه خود در جام جهانی گفت: «ما در گروه سختی قرار گرفتیم و تلاشمان را برای صعود به کار می گیریم. ما شانس اول گروه نیستیم اما امید داریم.»
پس از این بود که گزارشی از دیدار وزیر ورزش و جوانان از غلامحسین مظلومی، مهاجم سابق تیم ملی که مدتی است با بیماری سرطان در حال مبارزه است پخش شد. گودرزی در حاشیه این دیدار تو ضیحاتی هم در خصوص پیش‌بینی جنجالی هفته گذشته‌اش از نتایج بازی‌های ایران در جام‌جهانی هم ارائه داد.
با پخش این گزارش بخش دوم برنامه نود که قصد بررسی وضعیت هیات فوتبال تهران ذا داشت با حضور حبیب الله شیرازی رییس هیئت فوتبال استان تهران آغاز شد. در ابتدا عادل با پخش گزارشی از منتقدان شیرازی خوش‌آمد خاصی به او گفت. مهدی انواری دبیر سابق هیات فوتبال تهران که این روزها مصاحبه‌های تند و تیزی را علیه مسئولان این سازمان می‌کند در بخشی از صحبت‌هایش گفت که برای او ثابت شده که در انتخابات دوره گذشته تقلب صورت گرفته است.
شیرازی اما صحبت‌هایش را بی‌توجه به این گزارش که اساسش زیر سوال بردن انتخابات گذشته و انتخابات پیش‌رو بود آغاز کرد.
شیرازی در خصوص وضعیت هیئت فوتبال تهران گفت: اولین شرطم برای حضور در هیئت فوتبال تهران درست کردن ساختمان هیئت بود که این امر صورت گرفت و ساختمانی دیگر را در گیشا نیز برای این هیئت تهیه کردیم که کمیته انضباطی و اقدامات آسیاویژن در این ساختمان انجام می شود.
شیرازی در خصوص اقداماتی که در زمان حضورش در هیئت صورت گرفته صحبت هایی ارائه داد.
در بخش دیگری از گزارش مربوط به هیئت تهران، عملکرد این هیئت مورد بررسی قرار گرفت. اعتراضات شدید ذی نفعان فوتبال تهران اعم از مربی و داور و مدیر تیم به تبدیل شده هیات فوتبال تهران به یک بنگاه درآمدزا که تنها به کسب درآمد از محل افزایش تیم‌های لیگ‌ها و ردهای مختلف فکر می‌کند بخش مهم این گزارش را تشکیل می‌داد.
شیرازی در مورد لیگ های فوتبال استان تهران گفت: ما تعداد تیم های لیگ را در رده های مختلف به ۱۶ تیم رساندیم.
من خودم از جنس داوری هستم، من در کوتاهترین فرصت حساب ها را باز کردیم و سعی می کنیم حق الزحمه داوران که میانگین آنها ۳۰ هزار تومان است هر چه زودتر پرداخت شود.
در گزارشی دیگر مصاحبه شوندگان از حضور اطرافیان شیرازی در سمت های مختلف هیئت فوتبال تهران ابراز نارضایتی می کردند. نوک پیکان همه انتقادها هم برادر وی بود که به گفته معترضان همه‌کاره هیات فوتبال استو حضور فرزند و پسرخاله وی در هیات فوتبال هم موجب شد تا منتقدان هیات فوتبال را به پاتوق خانوادگی وی تشبیه کنند.
شیرازی در این باره اظهار داشت: هیئت فوتبال بودجه دولتی ندارد و نوعی شرکت محسوب می شود، فرزند من عضو تیم فوتبال مدرسه خود است، مترجم زبان انگلیسی است، مهندس الکترونیک است و توانایی های زیادی دارد و بالطبع از چنین نیرویی استفاده می کنم.
در خصوص حضور پسرم در کرمان نیز انتخاب من نبوده و فدراسیون آنها را انتخاب کرده و من نیز با این مسئله موافقت کردم.
بخش دوم مصاحبه بهتاش فریبا و ورزشگاه راه آهن پخش شد. فریبا در این گزارش از خاطرات خود و شرایط فوتبال در گذشته صحبت می کرد.
در ادامه عابدینی دبیر اجرایی هیئت فوتبال استان تهران نیز در برنامه نود حاضر شد تا به گفته فردوسی‌پور به شیرازی کمک کند.
شیرازی در بخشی از حرف‌هایش گفت: «برگزاری مسابقات هزینه بر است، ما اماکنی نداریم که درآمدزایی کنیم. برای هر بازی ۹۰ دقیقه حدود ۸۰ هزار تومان باید پرداخت کنیم و به هر حال مسابقات پر هزینه هستند.»
گزارشی از دیدار تیم های ملی ایران و کویت و حواشی مربوط به آن پخش شد. آمار مربوط به این دیدار به تصویر کشیده شد و بعد از آن مصاحبه ای از مهدی انوری دبیر سابق هیئت فوتبال استان تهران در مصاحبه ای عنوان کرد نامه ای را مشاهده کردم که امضای مرا جهت ارائه به بانک ملت شعبه پیچ شمیران برای گرفتن وام خودرو جعل کرده و زیر نامه نام مرا نوشته بودند که به سرعت طی تماس با بانک جلوی این قضیه را گرفتم!
مهدی انوری دبیر پیشین هیئت فوتبال استان تهران روی خط تلفنی برنامه آمد و در مورد حکمی که شیرازی برای خود صادر کرده است گفت: اینکه شیرازی عنوان می کند امضایش جعل شده صحت ندارد و من از آقای شیرازی تعجب می کنم.
عابدینی در پاسخ به صحبت های انوری گفت: از زمانی که من دبیر هیئت شده ام برای مدرسی کلاس های آموزشی، فدراسیون فوتبال به هیئت نامه می دهند و مدرس را انتخاب می کتتد و روال بدین صورت است و طوری نیست که شیرازی برای خود حکم مدرسی بزند!
انوری در مورد نامه ای که عنوان کرده بود جعل امضا شده است گفت: به هیچ عنوان چنین نامه ای را امضا نکرده ام!
پخش مصاحبه ای از کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان بخش دیگری از برنامه امشب بود. کی روش در باره بازی امروز تیم ملی با تیم کویت گفت: بازی خوبی بود و ای کاش از این بازی ها بیشتر بود و جوانان بیشتر بهره مند می شدند. بازیکنان جوان در ابتدای بازی کمی عصبی بودند ولی پس از گذشت زمان اندکی عملکردشان بهتر شد.
وی افزود: دیگو به کادر فنی پیوسته است و تصمیمی مناسب می گیریم تا بهترین عملکرد را در جام جهانی داشته باشیم. کی روش در بخشی دیگر از صحبت های خود گفت: باید برای رسیدن به هدف برنامه ریزی درست و اساسی داشته باشیم.
با اتمام گزارش حرف‌های کی‌روش صحبت های دبیر سابق و رییس کنونی هیئت فوتبال استان تهران ادامه یافت و طرفین در خصوص نامه های مطرح شده با یکدیگر بحث میکردند. سعید نحوی نامزد ریاست هیئت فوتبال استان تهران روی خط تلفنی برنامه آمد و با انتقاد از عملکرد شیرازی گفت: امکان دارد شیرازی بگوید تا کنون چه کار کلانی برای فوتبال تهران کرده است؟! نحوی در صحبت های خود از عملکرد شیرازی در هیئت تهران انتقاد داشت.
گزارشی از همایش اخلاق و صحبت‌های بازیکنان سابق شاهن در کنار گزارش لیگ یک و حواشی آن بخش بعدی نود بود.
پس از گذشت نزدیک به ۴ ساعت از آغاز برنامه ۷۸ درصد از شدکت کنندگان به نیلسون و ۶۰ درصد به مهدی رحمتی رای داده بودند.
بهنام ابوالقاسم پور نامزد ریاست هیئت فوتبال استان تهران روی خط آمد و گفت: اگر طبق گفته شیرازی هیئت فوتبال بیشتر شبیه یک شرکت است چطور می تواند استعلام کند که من از شهرداری استعفا داده ام یا خیر؟
عابدینی به عنوان دبیر مجمع گفت: شما باید برای ریاست هیئت فوتبال از شهرداری استعفا دهید و سپس برای حضور در این بخش اقدام کنید.
صادق درودگر مدیرعامل سابق باشگاه ملوان انزلی روی خط تلفنی برنامه آمد و در خصوص مسائل مالی و هزینه ها و درآمد های هیئت گفت: ۳ درصد قرارداد بازیکنان به هیئت ها می رسد و ۵ درصد درآمد حاصل از بلیت فروشی به هیئت تهران می رسد.
ناصر فریادشیران مربی فوتبال روی خط تلفنی برنامه آمد و گفت: در تهران فوتبال نداریم که الان داریم برای آن دعوا می کنیم! اگر رسانه ها نبودند الان نفت تهران هم نبود! در حال حاضر ۸۰ درصد بازیکنان تیمهای تهرانی، شهرستانی هستند. وی در پایان صحبت های خود گفت: برخی افراد فوتبال تهران را تیرباران کردند!
شیرازی در ادامه گفت: من تا به حال پولی از مدیرکل نگرفته ام. از مسئولان می خواهیم که ما را حمایت کنند تا بتوانیم از پس برگزاری مسابقات برآییم.
در پایان برنامه نود طبق آمار مسابقه پیامکی، ۴۶ درصد به نیلسون و ۳۴ درصد به مهدی رحمتی رای داده بودند.
برنامه این هفته نود ساعت ۲:۵۰ بامداد سه شنبه به پایان رسید.

 

لینک کوتاه خبر:

https://safirshushtar.ir/?p=614

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: