محسن رضایی در گفت‌وگو با روزنامه دیلی‌استار لبنان

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در گفت‌وگو با روزنامه دیلی استار لبنان گفت: باتوجه به اینکه سوریه در جنگ ۳۳ روزه لبنان با رژیم صهیونیستی به حزب الله کمک کرد تصمیم حزب‌الله برای ورود به جنگ در سوریه منطقی بود.

محسن رضایی در پاسخ به سوالی درباره حضور حزب الله در سوریه اظهار داشت: حضور حزب‌الله در سوریه، منطقی و عقلانی است زیرا در زمان جنگ ۳۳ روزه رژیم اسرائیل علیه لبنان، سوریه به آنها کمک کرده بود و در صورتی که سوریه به آنها کمک نمی‌کرد چه بسا آنها موفق نمی‌شدند بنابراین درحال حاضر نوبت حزب‌الله است که جبران کند.

وی در توصیف حزب‌الله لبنان اظهار داشت: حزب‌الله یک سازمان سیاسی منطقی و بسیار عاقل است. آنها حتی علیه اسرائیل اقدام افراطی انجام نداده‌اند. همانطور که در جنگ ۳۳ روزه، آنها می‌توانستند اورشلیم و تل آویو را موشک باران کنند اما اینکار را نکردند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به اینکه برخی گروه‌های لبنانی از دخالت حزب‌الله در جنگ سوریه انتقاد دارند اظهار داشت: آنها اشتباه می‌کنند زیرا اگر حزب‌الله به کمک دولت بشار اسد نمی‌رفت و دولت اسد سقوط می‌کرد امنیت لبنان نیز در خطر قرار می‌گرفت.

وی ادامه داد: افراط‌گرایان در سوریه بدنبال الحاق بخش‌هایی از لبنان به سوریه بوده‌اند. هر اقدامی که حزب‌الله انجام شده است برای امنیت ملی لبنان بوده است زیرا امنیت این دو کشور به هم وابسته است.

رضایی با بیان اینکه تفاوت آشکاری بین شبه نظامیان افراطی و گروه‌های مخالف با اسد بود گفت: مخالفان دولت سوریه به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروه اول که بسیار رادیکال است و وجودش برای منطقه خطرناک و به ثبات این منطقه آسیب می‌رساند. آنها خطرناک‌تر از صدام حسین هستند.

وی ادامه داد: اما گروه دیگری از مخالفین دولت سوریه نیز وجود دارند  که این افراد می‌توان یک محیط برای گفت‌وگوی خوب با آقای اسد، ساخت.

رضایی ادامه داد:  اعتقاد داریم که گروه دوم و دولت اسد می‌توانند با هم برای رسیدن به اصلاحات در سوریه گفت‌وگو و کار کنند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا غرب از ایران برای مذاکرات ژنو ۲ دعوت نکرد گفت: تصمیم غرب در عدم مشارکت ایران در مذاکرات ژنو ۲ اشتباه بود. زیرا تا زمانی که ایران وارد این گفت‌وگو نشود آنها قادر نخواهند بود مشکلات بوجود آمده در سوریه را برطرف کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: بدون مشارکت تهران تلاش‌های بین‌المللی برای حل و فصل مناقشه سوریه نمی‌تواند موفق شود.

محسن رضایی با بیان اینکه ایران همواره آماده همکاری با جامعه بین‌المللی برای ایجاد ثبات در منطقه است افزود: تهران درحال حاضر نشان داده است که یکی از اولویت‌هایش حفظ امنیت منطقه است.

رضایی با اشاره درخواست بغداد از تهران برای پیوستن به یک کمیته سه جانبه ایران، عراق و آمریکا گفت: جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد ثبات در عراق به عنوان یکی از کشورهای منطقه  حاضر به مشارکت در آن کمیته شد . وی ادامه داد: صلح و توسعه اقتصادی این منطقه، از اولویت‌های ماست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: طی یک دهه گذشته غرب در ۳ حادثه مهم شرکت کرده و در هر ۳ نیز شکست خورده است.

وی ادامه داد: جنگ سال ۳۳ روزه در لبنان، حمله اسرائیل به نوار غزه و درگیری‌های جاری در سوریه. این ۳ شکست نشان داد که چگونه توازن قدرت در منطقه تغییر کرده است.

رضایی در ادامه اظهار داشت: تعجب می‌‌کنم که چرا آنها راه عاقلانه و منطقی را در پیش نمی‌گیرند. آمریکایی‌ها باید منطقی فکر کنند به شکست‌های سریالی خود در منطقه خاتمه دهند اگر این کار را نکنند، آینده ایالات متحده در این منطقه در معرض خطر جدی قرار خواهد گرفت.

منبع خبرگزاری فارس

لینک کوتاه خبر:

https://safirshushtar.ir/?p=1029

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: