نشست هم اندیشی نخبگان خوزستان با مدیرکل آموزش و پرورش /+تصاویر

نشست هم اندیشی جمعی از نخبگان و فعالان فرهنگی و اجتماعی زاگرس نشینان خوزستان با مدیرکل آموزش و پرورش استان خوزستان برگزار شد.

به گزارش سفیر شوشتر، در این جلسه که در فضایی صمیمانه برپا شد تنی چند از فعالان عرصه آموزشی ، ورزشی ، صنعتی و دانشجویی به طرح دیدگاه های خود پیرامون مسائل آموزشی،ورزشی،صنعتی و نیز آسیب های اجتمایی استان پرداختند و راهکارهایی ارائه دادند.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در این دیدار ضمن تبریک میلاد امام رضا(ع) در سخنانی تاکید کرد:تکیه گاه ملت ما،هویت دینی و ملی ما است و اگر این تکیه گاه قرص و محکم باشد هیچ هجمه خارجی نمی تواند ما را زمین بزند،ریشه و اساس بنیاد من،فرهنگ من است.اگر فرهنگ من قوی باشد هیچ چیز من را از من نمی گریزاند .

وی اظهار نمود: در یک دوره هفتاد تا هشتاد ساله است که در  ساختار اجتماعی کشورمان تغییرات اندکی با شیب ملایم اتفاق افتاده است،اما روند روبه بالا است با چالش هایی در این مسیر اما حرکت امیدوارکننده است،شایددر تاریخ هشتادساله بریدگی ها و موانعی داریم.

وی ادامه داد:این چالش ها را در استان خودمان عمیق تر می بینیم خوزستان مهد نخستین تمدن های بشری است و همزمان با مصر از نظر علمی نخستین دانشگاه باستان باعنوان جندی شاپور در خوزستان پایه گذاری شد و مراودات علمی با هند داشت و همین طور خدمات درخشانی که به  دنیای اسلام دارد.

دکتر محمد تقی زاده تصریح کرد:من در تحلیل عقب ماندگی خوزستان تک عامل به مسائل نگاه نمی کنم و معتقد نیستم یک دولت خاص یا فرد عامل است این مسئله باید از زوایای مختلف تاریخی و اجتماعی بررسی شود مثلاً هنگامی که می گوییم شاخص علمی،آموزشی یزد ارتقاء یافته است،آیا امکانات آموزش،منابع مالی و انسانی  بهتر دارد؟ اگر در یک آیتم بررسی کنیم در طول تاریخ ایران یک گلوله توپ  در یزد شلیک نشد.

حال اینکه در خوزستان سه جنگ جهانی اول،دوم و جنگ تحمیلی را پشت سر گذاشته است.وی در ادامه گفت:جنگ یعنی تخریب ساختار فیزیکی،اجتماعی و فرهنگی و این مسئله در عقب ماندگی خوزستان یک عامل ساده،روشن و شفاف است.مشکلات من مسئول نیز دراستان مشخص است و نیاز به بازخوانی نیست،پرسش کلیدی این است که برای خروج از مشکلات طرح و برنامه چیست؟اگر همه مشکلات را بررسی کنیم از یک تا هزار،در نهایت یک مسئله را عامل عمده این عقب ماندگی می دانم و آن عدم وجود یک مدیریت علمی و باثبات است.

این مقام مسئول عنوان کرد:میانگین عمر مدیریت کلان خوزستان دوسال و پنج ماه است،حال اینکه عمر مدیریت کلان در اصفهان هفت سال است،اگر بررسی کنیم می بینیم مدیران در خوزستان غیربومی بوده اند ولی در استان های دیگر این مسئله محدود است.حال در استان ما تا مدیر غیربومی بفهمد چهره مسئولان و مردم اندیکا و سوسنگرد چگونه است عمر من و شما نیز به سر می رسد.عامل دیگر مدیریت دست بوس نیز وجود داشته است.

وی خاطرنشان کرد:آنچه ملت ما را نجات می دهد،نفت،طلا ونقره نیست که البته آن هم در جایگاه اش است ولی باید اذعان کرد آنچه ملت مارا حفظ  خواهد کرد،درک و فهم تاریخی از هویت ملی و دینی خودمان است،ای کاش در تعلیم و حرکت آموزشی در جریان ریل جهت گیری در سمت هویت ملی و دینی باشد،ولی متاسفانه این جهت گیری امروز نیست.

مدیر کل آموزش و پرورش  خوزستان در ادامه سخنان خود تاکید کرد . من باید به دانش آموزان کشورم شناخت و آگاهی بدهم ،ما مشکلات فرهنگی داریم و تا حل نشود مسائل اقتصادی حل نمی شود .

مقام معظم رهبری در فرمایشات از عزم ملی و مدیریت جهادی سخن می گویند که بسیار به موقع بیان شده است  مدیریت جهادی  را شهید حسین فهمیده در جنگ نشان داد ، تشکل ها نیز باید مسائل کلان را به صورت جزئی تر کالبد شکافی کنند . دکتر محمد تقی زاده اظهار کرد : موقعی که در جلسات گفتیم  امروز در رتبه ۳۱ کشور به لحاظ آمار هستیم، برخی گفتند  آقا این مسئله  را علنی  نگویید . باید  اذعان کنیم که در حال  حاضر از ۹۷ درصد  دانش آموزان آموزش و پرورش عشایر کلاس ها ی چند پایه هستند ،  یعنی از دو پایه تا شش پایه ،یعنی به جای اینکه معلم در طول هفته چهار کتاب درستدریس کند ، پنجاه کتاب درس می دهد ،چهار هزار کلاس ابتدایی چند پایه هستند آموزش و پرورش مشکلاتش ، مشکلات جامعه است و. بحث های کلان را می طلبد .

دکتر محمد تقی زاده در پایان سخنان خود متذکر شد : ما پیگیر مسائل معلمان و دانش آموزان هستیم ولی این پیگیری ها نباید تنها از سوی نهاد آموزش و پرورش  باشد بلکه رسانه ها ، افرادی ذی نفوذ و تشکلهای مردم نهاد نیز باید حمایت کنند و امید واریم این گونه نشست ها زمینه برگزاری  نشست های تخصصی اجتماعی ،فرهنگی و سیاسی  بعدی باشد تا در سایه همگرایی و هم اندیشی تحول ایجاد شود .

در این نشست هم اندیشی  دبیر تشکل جوانان زاگرس فعالیت ها و اهداف این تشکل و نیز هدف از بر پایی جلسه را تشریح کرد مهندس مهدی ویسی پور گفت:تلاش های شبانه روزی و نگاه تحول خواهانه مدیریت جدید آموزش و پرورش استان بر کسی پوشیده نیست و جمع حاضر که از فعالان  فرهنگی اجتماعی ،دانشجویی و رسانه ای مناطق مختلف استان بویژه منطقه زاگرس هستند بدلیل دغدغه های مشترک و تعامل و هم اندیشی با مدیران این جلسه را برگزار کرده اند.

وی افزود : پس از انقلاب بدلیل جنگ تحمیلی فرصت فعالیت جدی سیاسی ،اجتماعیو فرهنگی در استان نداشته ایم و دوستان حاضر ازجمله شاخه خوزستان این تشکیل هستند،به لحاظ سطح علمی،آموزشی و فرهنگی با مشکلاتی مواجه است و هدف ما و نیت خواستها ایجاد همگرایی دربین جوانان و نخبگان و تخصصی کردن حرکت است تا به هم افزایی و توسعه در حوزه های مختلف برسیم.

وی در ادامه گفت:در شروع جریان با پارادوکس های شدید مواجه شده ایم  و معمولاً در مسیر حرکت در طرح پرسش ها با پاسخ های مایوس کننده مواجه شدیم،اما خوشبختانه باورهای مشترک در استان زیاد است،اما امروز بیشترین آمار بیکاری و کمترین آمار توسعه را داریم،بیماری اعتیاد،ایدز و هپاتیت به همین شکل است ولی در پشت سر و پیش رویمان قدیمی ترین تمدن ها و هوشمندترین نیرو های انسانی را داریم و این جای پرسش است که چرا از توسعه عقب مانده ایم؟دبیر تشکل جوانان زاگرس عنوان کرد:گمشدگان مانخبگان ما هستند که امروز به حاشیه رفته اند و این مسئله باعث شکست هویت فرهنگی و عدم توسعه اقتصادی زاگرس شده است،

وی تاکید کرد:خط مشی گروه جوانان زاگرس پایبندی به نظام و اصل ولایت فقیه است و قصد کرده ایم برای توسعه همه جانبه خوزستان به تحلیل واحد برسیم.

در ادامه جلسه مجید رحمانی از فعالان فرهنگی  منطقه زاگرس بیان کرد : امیدواریم فرزند لایق زاگرس بتواند با مدیریت متعهد باعث رویش و توسعه در آموزش و پرورش استان باشد چرا که زاگرسی که در آن فرزندان لایق میهن را پرورش داده است در پیشینه مردم آن هویت معنوی ،بصیرت،انسان دوستی،خدا ترسی و یکتا پرستی همیشه در طول تاریخ آن بوده و مردان بزرگ انقلاب مشروطه و مردان با اراده ی آهنین دفاع مقدس را پرورش داده همانند دکتر محسن رضایی فرزند برومند زاگرس در عرصه دفاع مقدس که جهانی شد و شاعرانی همچون قیصر امین پور و خنیا گران بزرگی همانند بهمن علاالدین را به عرصه هنر ایران زمین تقدیم کرده .

وی افزود : زاگرس تنها یک جغرافیا نیست بلکه یک اندیشه است و جویندگی و بالندگی دارد،هرجا که زاگرس نشین حرکت کرد،بزرگی آفرید و افتخار و یقین داریم و قادریم که خوزستان را در عرصه فرهنگ و آموزش با درایت حضرتعالی توسعه دهیم و امروز منطقه لر و بختیاری اینجا می تواند باز هم در جبهه ی توسعه علمی کشور تاریخ ساز باشد.

دکتر بهزاد کیا ملی پوش تیم ملی بسکتبال ایران و فعال عرصه ورزش خوزستان دیگر سخنران این نشست بود که به تاثیر مثبت این گونه نشست های صمیمانه خارج از محیط  سازمانی با مدیران نهاد های مختلف اشاره کرد و افزود: با توجه به نقش معلمان تربیت بدنی آموزش و پرورش در حفظ سلامت جسم و روح دانش آموزان و سختی کار آن ها ضرورت دارد که در هدایت بودجه های ورزشی به بودجه ها و نظام آموزشی توجه و پیگیری مستمر صورت پذیرد وی همچنین بر ضرورت اعزام تیم های مدارس در سطح کشوری ،استفاده از تجهیزات فنی و استاندارد ورزشی در حوزه آموزش و پرورش ،و احیاء مسابقات درون استانی تاکید کرد.

ایمان علیرضا یی نخبه و فعال عرصه صنعت نیز در بخش بعدی این جلسه به ایراد سخن پرداخت و تاکید کرد : امروز آنچه ضرورت به نظر می رسد این است که باید زمینه هرچه بیشتر آشنایی دانش آموزان مدارس باصنعت را فراهم کرد .

وی برگزاری اردوهای صنعتی در کسب تجربه دانش آموزان را بسیار موثر دانست و متذکر شد : امروز برخی معتقدند دانشگاه و صنعت با هم پیوند داشته باشند کفایت می کند ،ولی ما بر این باور هستیم این ارتباط با صنعت باید از آموزش و پرورش آغاز شود.

دیگر سخنران این نشست کامران نجف پور عضو هیات تحریریه روزنامه مردم سالاری بود که یاد آور شد : گاهی هنگام ثبت نام دانش آموزان مشاهده می شود برخی مدارس نمونه دولتی   نگاهی طبقه بندی شده به اقشار جامعه دارند و هفت خوانی از موانع را پیش روی دانش آموزان ایجاد می کند که این موارد شامل نوع استعداد و ارتباط و نفوذ و بقول عامیا نه پارتی نقش اساسی را در ثبت نام ایجاد می کند که امید واریم این نوع نگاه تبعیض برداشته شود.

افشار پرویزی فعال  دانشجویی و عضو کمپین رودکارون در این نشست به مشکلات مردم شهرستان کارون اشاره و عنوان کرد : شهروندان شهر کارون از مسئله کمبود نیروی معلم گله دارند. وی همچنین عدم رضایت معلمان از حقوق و مزایا ،فشارهای زندگی و دغدغه پرداخت اقساط و رتبه پایین علمی آموزش و پرورش استان خوزستان در سطح نظام آموزشی کشور را از اهم آسیب های نظام آموزش و پرورش استان بر شمرد و خواستار رسیدگی به حداقل مطالبات معلمان استان شد.

خانم بهداروند از معلمان آموزش و پرورش استان نیز خواستار افزایش دوره های آموزشی مربیان تربیت بدنی و معلمان مدارس شد و تاکید کرد: امروز مشاهده می کنیم تلاش های مدیران آموزش و پرورش برای توسعه زیر ساخت های آموزشی در مناطق حاشیه نشین چشمگیر است که قدرشناس زحمات این عزیزان هستیم.

سلمان نژاد استاد دانشگاه نیز در سخنانی بر ضرورت رتبه بندی مدارس به لحاظ علمی ،ضرورت برنامه های آزمون های رقابتی در مدارس انتفاعی و غیر انتفاعی ،ایجاد دوره های فکری و اخلاقی برای معلمان ،ضرورت توجه به مدارس مناطق حاشیه نشین ،تربیت بخش های آزمایشگاهی  با دیدگاه کاربردی تاکید  کرد.

یکی دیگر از معلمان آموزش و پرورش استان درپایان جلسه ،یکی از خواسته های معلمان را توجه به ساخت یک خانه معلم  با امکانات مرفه را متذکر شد و گفت متاسفانه معلمان هنوز فاقد یک درمانگاه ویژه با پزشکان و تجهیزات کامل هستند.

1 (5) 1 (6) 1 (7) 1 (3)

لینک کوتاه خبر:

https://safirshushtar.ir/?p=4182

۲ نظر

  • مشکل آموزش و پرورش همین برگزاری شوهای تبلیغاتی و غافل شدن از ظرفیتهاست ،این نخبگان که جمع شده اند یک کار اثر گذار در عرصه استان را بیاورند تا مشخص شود چه هستند!! تقی زاده دکتر نیست و از این الفاظ متملقانه خودداری کنید که زاگرس سالهای بسیار است از این اندیشه رنج می برد و حکایت شیر سنگی بر مزار علی یار حکایت همین چاپلوسی هاست . ابن الوقت بودن این فرزند زاگرش برای همه روشن اسن و می دانند به چه نحوی و با تمسک به چه ابزاری ردای مدیریت را پوشید ولی نمی ارزید!! دست بردارید و بیشتر از این فرهنگ استان مقدس خوزستان را به تاراج ندهید . این شو نشان می دهد که در آن صداقت نیست و برای عدم صلاحیت تقی زاده همین کافی است

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: