خبرنگار کیست؟

پایگاه تحلیلی خبری سفیر شوشتر :

«ن وَالقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ»

 

«سوگند به قلم و آنچه می‏نویسند

رسالت خبرنگار

در فرهنگ لغت دهخدا خبرنگار بدینصورت معنی شده است: آنکه کسب خبر می کند و برای روزنامه یا مجله ای می فرستد. فرق خبرگزار با خبرنگار این است که در اطلاعات روزانه خبرگزار بیشتر به کسانی اطلاق میشود که برای موسسه یا موسساتی که خبر پخش میکنند،چون رادیو، خبر کسب میکند و به آنها میرساند. ولی خبرنگار به آنهایی اطلاق میشود که برای روزنامه یا مجله ای کسب خبر میکنند و به مجله یا روزنامه میرسانند.

 

در لغت نامه دکتر معین برای کلمه خبرنگار آمده است: کسی که اخبار را برای روزنامه و مجله یا جهت خبرگزاری تهیه کند.

 

در فرهنگ لغت انگلیسی برای کلمه خبرنگار از دو لغت:

 

 correspondent(خبرنگار , مخبر , مکاتبه کننده )،  reporter (گزارشگر، خبرنگار) استفاده شده است.

 

خبرنگار کسی است که  اطلاعات خام، را از سطح جاعمه های محلی ، کشوری و بین المللی می گیرد و آنها را تجزیه و تحلیل می کند و آنها را بصورت اطلاعات پخته در اختیار مردم قرار می دهد. خبر نگار کسی است که رسالت اصلی او اطلاع رسانی به موقع و  کافی به مردم است. خبرنگار وظیفه ی آگاهی دادن به مردم و آشنا کردن  مردم به  حق و حقوق شهروندی  و مطالبات فردی و اجتماعی در سطح خرد و کلان جامعه را بر عهده دارد.

 

خبرنگار کسی است که در سرمای زمستان و گرمای تابستان، در روشنایی روز و تاریکی شب، در هنگام صلح و یا جنگ، در خوشی و یا ناخوشی حوادث زندگی خود را خیلی سریع به محل وقوع حوادث و اخبار می رساند و از آنها گزارش و خبر تهیه می کند و با زحمت و مشقت فراوان آنها را به اطلاع مردم می رساند.

 

خبرنگار کسی است که همیشه در صف مقدم خطرات قرار دارند و چیزی بنام سنگر برای آنها وجود ندارد. خبرنگار در جریانات پرتلاطم حوادث نه تنها کسی بنام حامی ندارند، بلکه خود باید سپر بلای دیگران بشوند.

 

 

خبرنگاران در جنگ ها، شورش ها، انقلابات و .. تنها افرادی هستند که نباید محل حادثه را ترک کنند و به جایی پناهنده بشوند. آنها با وجود مشکلات زیاد و مرگ که هر لحظه آنها را تهدید می کند باید در صحنه بمانند و اخبار و گزارش خود را تهیه کنند.

 

خبرنگار کسی است که بدون هیچ چشم داشت مادی زندگی خود را صرف مشاوره دادن به مردم، هدایت و آموزش می کنند. کاری که سالهای سال ما در مدارس و یا دانشگاهها  برای آموزش آن باید هزینه صرف کنیم، یک خبرنگار خوب در یک بسته خبری با کمترین هزینه مردم را با آن آشنا می کند. مردم در کدام مدرسه یا دانشگاه، واحدی بنام حق و حقوق شهروندی و یا مطالبات مردم از مسئولین می گذرانند؟

 

خبرنگار و رسانه از چه موقع بوجود آمدند؟ خبرنگار از موقعی که انسان بوجود، آن نیز پدیدار شد. خبرنگار بعضی وقتها در نقش پیک های دولتی و یا مخبران محلی نمود پیدا می کردند. انسان های ماقبل تاریخ ، اخبار حوادث و وقایع را بصورت تصویر، نقوش و کنده کاری در دل غارها به اطلاع یکدیگر می رساندند. این نقوش و تصاویر در دل غارها در بیش از ۱۶۰ کشور، و در بیش از بیست هزار محل کشف و  ا شناسایی شده اند.

 

یکی از مهمترین رسانه هایی که از نیکان ما به ارث رسیده است، کتیبه ها و کنده کاری هایی است که بر دل صخره های سخت می نگاشتند و بدین صورت اخبار  حوادث و وقایع را برای زمان خود و بعد از خود می نوشتند و بدین به مردم اطلاع رسانی می کردند.

 

در پایان روز هفدهم مرداد، روز خبرنگارا را به این قشر زحمت کش، پرتلاش و خستگی ناپذیر تبریک می گوییم.

 

 

 

 

 

 

 

لینک کوتاه خبر:

https://safirshushtar.ir/?p=3685

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: