به آتش کشیدن بیت المال در روز روشن/+تصاویر

باگاس،تفاله نیشکر است که پس از عصاره گیری شربت نیشکر از چرخه تولید شکر خارج می شود و در صورت استفاده بهینه می تواند سالیانه میلیارد ها ریال ارزش اقتصادی؛هم ازلحاظ افزایش تولید و هم جلوگیری از خروج ارز عاید کشور نماید.

به گزارش سفیر شوشتر،کشت و صنعت های نیشکری کارون،هفت تپه،میان آب، و هفت شرکت طرح توسعه نیشکر در خوزستان سالیانه هزاران تن باگاس تولید می کنند و در این میان مجتمع عظیم کشت وصنعت کارون به عنوان بزرگترین تولید کننده شکرسفید درایران وخاور میانه است.

دراختیارداشتن۲۴هزار هکتارزمین قابل کشت نیشکر،به تنهایی، همه ساله افزون بر۴۰۰هزار تن باگاس تولید می کندکه از این مقدار فقط حدود۲۰۰هزار تن آن در کارخانه های فورفورال،نئوپان وخوارک دام به مصرف می رسد و مازاد آن به ارزش ریالی ۲۰میلیارد ریال در زمین های زراعی منطقه و حوزه منابع طبیعی باهزینه های گزاف حمل و نقل به دورریخته و سپس به آتش کشیده می شود.

ادامه غیر مسئولانه این رویه علاوه بر زیان های قابل توجه اقتصادی و کفران نعمت،بلای جان محیط زیست،اکوسیستم منطقه،تولید وانتشارگازهای سمی ناشی از آتش سوزی و از همه مهمتر ،تهدید بهداشت و سلامت مردم منطقه به ویژه شهروندان شوشتر و حومه که در معرض مستقیم این آلودگی ها قرار دارند،گردیده است.

استفاده و به کارگیری باگاس استحصال شده از گیاه نیشکر با راه اندازی و تأسیس چندین کارخانه در زمینه تولید انواع کاغذ و کارتن،انواع نئوپان، انواع ورق صنعتی M.D.F،فورفورال،تولید نوعی گاز مایع،تولید برق و…می تواند ضمن رونق اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری در استان، کشور را به یکی از قطب های مهم و تأثیر گذار،در تولید فراوردهای جانبی نیشکر در خاورمیانه تبدیل نماید. و به نظر می رسد وقت آن رسیده است که سازمان صنایع استان خوزستان باجدیت و بدون فوت وقت برای جلوگیری ازاین همه ضرر و زیان درعصری که تکنولوژی انجام هرکاری در دسترس مان قرار دارچاره اندیشی و از خود اهتمام بیشتر بعمل آورد؛تا بجای ثروت سوزی این مملکت که متعلق به نسل های آتی نیز می باشد به فکرتأسیس کارخانه های تولیدی در این زمینه با استفاده از سرمایه گذاران داخلی و خارجی و همچنین پیگیری و راه اندازی کارخانه کاغذ سازی کارون در حومه شوشتر که افزون بر۷۰درصد عملیات ساخت آن ۱۰ سال پیش به پایان رسیده و همچنان بلاتکلیف مانده و به حال خود رها شده است باشد.

ضمن اینکه دوشرکت آلمانی و مالزیایی قبلاًآمادگی خود را برای تأسیس و راه اندازی دو واحد تولید برق از باگاس در جوار مجتمع کشت و صنعت کارون در حومه شوشتراعلام نموده اند اما هنوز پاسخ مثبت و روشنی دریافت ننموده اند؛ اما به نظر می رسد در ایران که اقتصادآن متکی به استخراج بی درد سر نفت و گاز است،بدون آینده نگری و احساس مسئولیت در مقال فرزندان آینده این مرز و بوم،قدر دیگر صنایع و منابع غنی خدادادی را نمیدانند و به جای به خدمت گرفته شدن در مسیر توسعه؛ به راحتی دور ریخته می شوند و سپس درکام شعله های آتش تبدیل به دود و بحران های متعدد زیست محیطی و…میگردند و از چرخه تولید و بهره وری خارج می شوند.

باگاس،طلاست، و می شود با تلاش و دلسوزی در زمینه تأسیس صنایع مرتبط، به منظورتولید کالاهای ارزشمند این فرآورده بومی،عمران،آبادانی وامید به آینده بهتررا نه تنها به استان خوزستان، بلکه به کشوروجویندگان کارهدیه نماییم.

                           http://up-is.ir/up93/p1/13990511672831.jpg

http://up-is.ir/s11/139152914062.jpg

http://up-is.ir/up93/p1/139905126233192.jpg

http://up-is.ir/up93/p1/139905121995842.jpg

http://up-is.ir/s11/1391530556542.jpg

http://up-is.ir/up93/p1/139905121997473.jpg

http://up-is.ir/s11/1391529140963.jpg

 نویسنده:جهانگیر ترکستانی

لینک کوتاه خبر:

https://safirshushtar.ir/?p=2241

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: