کد خبر : 6943
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۲
65 views

روشنگری فرهنگی راه مقابله با تفکر تکفیری در جهان است

روشنگری فرهنگی راه مقابله با تفکر تکفیری در جهان است

به گزارش  سفیر شوشتر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، چندسالی است که جهان اسلام با معضل گروهک‌های تروریستی مواجه شده و در این سال‌ها تعداد زیادی از مسلمان به دست این گروهک‌ها به شهادت رسیده‌اند. برای بررسی ریشه تفکر تکفیری و تفکیک میان اسلام ناب محمدی با اسلام آمریکایی با علیرضا مهدی‌پور استاد تاریخ اسلام

به گزارش  سفیر شوشتر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، چندسالی است که جهان اسلام با معضل گروهک‌های تروریستی مواجه شده و در این سال‌ها تعداد زیادی از مسلمان به دست این گروهک‌ها به شهادت رسیده‌اند.

برای بررسی ریشه تفکر تکفیری و تفکیک میان اسلام ناب محمدی با اسلام آمریکایی با علیرضا مهدی‌پور استاد تاریخ اسلام و ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه شوشتر به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

تسنیم: برای آغاز گفت‌وگو لطفا درباره ریشه تقابل بین اسلام واقعی و اسلام منحرف توضیحی دهید؟

مهدی‌پور: انحراف و اختلاف در دین اسلام از دوران پس از رحلت پیامبر اکرم(ص) آغاز شد و دامنه این اختلاف‌ها پس از به حکومت رسیدن بنی امیه و بنی عباس بیشتر شد  چرا که  یک نوع تفکر اخباری گری و جبرگرایانه بر اسلام حاکم شد.

در این دوران هرکسی که براساس منطق و عقل تصمیمی می‌گرفت و یا در جهت عقلانیت گام بر می‌داشت توسط این حکومت‌ها مورد تکفیر واقع می‌شد.

دلیل تکفیر شدن این افراد این بود که حاکمان اموی و عباسی می‌دانستند با حرکت مردم به سمت عقل گرایی و منطق گرایی ، مردم از حاکمان بازخواست می‌کنند و روحیه مطالبه گری در جامعه حاکم می‌شود.

برخلاف این تفکر، تفکر دیگری توسط اهل بیت(ع) و پیروان انها در جامعه در اقلیت بود، تفکری که به دنبال حاکم کردن اسلام واقعی و اجرای عدالت در جامعه بود.

پس باتوجه به این رویدادها تقابل بین اسلام واقعی و اسلام منحرف از همان روزهای ابتدایی پس از رحلت پیامبر اکرم(ص) شکل گرفت و بسیاری از مسلمانان واقعی به دست خلفای عباسی و اموی به شهادت رسیدند.

تسنیم: لطفاً ویژگی‌های اسلام واقعی و اسلام منحرف را شرح دهید؟

مهدی‌پور:  در قرآن کتاب مسلمانان و یکی از مشترکات شیعه و سنی بر موضوع وحدت تأکید شده است پس از نخستین شاخصه برای شناسایی اسلام واقعی و اسلام منحرف موضوع وحدت است.

در طول تاریخ هم این موضوع به صورت متعدد قابل مشاهده است و مسلمانان واقعی به دنبال ایجاد امت واحده و یکپارچگی در اسلام هستند و در نقطه مقابل دشمن همه نیروی خود را برای جلوگیری از اتحاد مسلمانان به کار گرفته است.

یکی از مهم‌ترین تلاش‌های دشمن که امروز در گفتمان گروهک‌های تکفیری قابل مشاهده است، تربیت کردن نیرویی به نام محمد ابن عبدالوهاب موسس وهابیت است؛ در این مذهب یک اسلام تکفیری، تک بُعدی و افراطی قابل مشاهده است.

با شکل گرفتن این گفتمان و با تجاوز، غارت و آدم کشی وهابیت در قرن ۱۹ توانست کشور عربستان را به تصرف خود درآورد و نخستین پایه‌های تفکر سیاسی خود را در این کشور ثروتمند بنا نهد.

پس ایجاد اختلاف بین مسلمانان، تکفیر مسلمانان واقعی، ترور و کشتار، پیروی محض از سیاست‌های استعمارگران، نابود کردن منافع مسلمانان به سود استکبار، مخالفت با جنبش‌های ضد استکباری و صهیونیستی و تقویت‌های دولت مرتجع مهم‌ترین ویژگی‌های اسلام منحرف یا اسلام امریکایی است.

اما دعوت به وحدت و یکپارچگی، حفظ منافع و منابع مسلمانان، مخالفت با استکبار، تقویت گروه‌های آزادی بخش که خواهان حق واقعی خود هستند و به طور کلی دفاع از همه نهضت‌های مردمی ، استعمار ستیزی و حمایت از مظلومان از ویژگی‌های اسلام محمدی است.

در حال حاضر ۲ تفکر در جهان اسلام وجود دارد، نخستین تفکر گروهی هستند که خواهان تسلیم شدن بی قید و شرط مسلمانان در برابر استکبار هستند و گروه دوم کسانی هستند که بر استفاده از ظرفیت‌های داخلی اسلام و مقابله با استکبار گران تأکید می‌کنند. در این بین اسلام محمدی به هیچ کشوری تجاوز نمی‌کند و نه اجازه تجاوز را به کسی می‌دهد.

امروز نماینده گفتمان اسلام محمدی ایران است به همین دلیل می‌بینید که همه آزادی‌خواهان جهان مستضعفان از سیاست‌های نظام اسلامی حمایت می‌کنند.

تسنیم: فرهنگ و تفکر تکفیری از همان ابتدای رحلت پیامبر اسلام شکل گرفت یا این تفکر در سال‌های گذشته بین گروه‌های افراطی ایجاد شد؟

مهدی‌پور: تکفیر از همان ابتدای اختلاف بین اسلام واقعی و اسلام منحرف شکل گرفت به همین دلیل می‌بینید که واقعه کربلا در زمان بنی امیه رخ می‌دهد و در زمان بنی عباس طرفداران امام علی(ع) را به شهادت می‌رساندند.

پس این تفکر تکفیری از ابتدا وجود داشت اما در دوره معاصر دشمنان اسلام با آسیب شناسی‌های خود از محمد بن عبدالوهاب حمایت می‌کند و وهابیت را با تکیه براصل نفاق و تکفیر برای ایجاد شکاف بین مسلمانان ایجاد می‌کند.

پس از اینکه وهابیت در عربستان قدرت گرفت کارهای خود را برای پرورش گروهک‌های تکفیری آغاز کرد و امروز در افغانستان، سوریه، عراق و برخی دیگر از کشورهای اسلامی از این گروهک‌ها حمایت می‌کند.

البته آل سعود دولت دست نشانده‌ای است و امروز مأموریت دارد که این گروهک‌ها را تشکیل و از انها حمایت کند اما با پایان تاریخ مصرفشان برای استکبار توسط همین گروهک‌ها نابود می‌شوند.

تسنیم: اسلام در شبه جزیره عربستان ظهور کرد و سال‌ها پس از رحلت پیامبر اکرم(ص) ایران توسط مسلمانان فتح شد، چرا معتقدید که ایران نماینده گفتمان اسلام محمدی است؟

مهدی‌پور: شاخص‌ترین ایرانی مسلمان سلمان فارسی است که تفکر اندیشمندانه ایشان زیانزد همه است. آشنایی ایرانیان با اسلام هم به واسطه سلمان فارسی انجام شده و با شناخت اهل بیت(ع) شناخت ایرانیان نسبت به اسلام عمیق تر از گذشته شد.

گرچه کشور ایران توسط پیروان امام علی(ع) فتح نشد اما وقتی ایرانیان صدای حق طلبانه امیرالمونین علی(ع) را شنیدند به سمت تشیع گرایش پیدا کردند و در واقع امام علی(ع) قلب ایرانیان را فتح کرد.

اما نکته دیگر این است که ایرانیان به زور مسلمان نشدند چرا که اگر به زور مسلمان شده بودند امروز باید تفکر تکفیری یا شبیه به آن در این کشور حاکم باشد.

شما ببنید که در زمان خلافت بین امیه و بنی عباس یک تفکر ناسیونالیستی برا جهان اسلام حاکم شد و به همین دلیل ایرانیان اسلام واقعی را در کلام امام علی(ع) یافتند. همچنین باید به این نکته توجه کرد که امویان و عباسیان با ظلم به پیروان امام علی(ع) سبب مهاجرت انها شدند که بسیاری از انها به سمت و سوی ایران امدند.

پس از هجرت امام رضا(ع) به ایران نیز بسیاری از بستگان آن حضرت به مناطق مختلف ایران آمدند و این دلیلی شد که ایرانیانی که تشنه مساوات بودند گفتمان اسلام واقعی را در رفتار و کردار کسانی ببینند که هیچ عملکرد نژاد پرستی ندارند.

در دوره‌های پس از ان هم روحانیت و حاکم شدن حکومت‌های مختلف تأثیر به سزایی داشت که با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ این زنجیره تکمیل شد.

تسنیم: به نظر شما راه حل رهایی از این تفکر چیست؟

مهدی‌پور: برای نجات کشورهای اسلامی از این وضعیت باید همه مسلمانان به دنبال وحدت و همدلی باشند چرا که این همگرایی در جهان اسلام سبب شکست دشمنان می‌شود.

البته در سطح وسیعی باید کارهای فرهنگی انجام شود؛ امروز فرهنگ در همه نقاط جهان مظلوم واقع شده و به نظر بنده تنها راه مقابله با تفکر تکفیری، روشنگری فرهنگی است.

مشترکات زیادی بین گروه‌های مختلف مسلمانان وجود دارد و باید با تکیه بر همین مشترکات و تقویت جریان‌های اسلامی در حوزه و دانشگاه به مقابله با تفکر تکفیری نشأت گرفته از استکبار پرداخت.

انتهای پیام/ ب

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

انتخاب سردبیر